Powrót
Święto Parku Mużakowskiego

Święto Parku Mużakowskiego, odbywające się w jeden z czerwcowych weekendów, organizowane jest od 1995 roku. Jest to wyjątkowy czas spotkań lokalnej społeczności, przybliżenia historii miejsca, jego wyjątkowych walorów krajobrazowych, jak i wspólnego dziedzictwa polsko-niemieckiego. Jest to też świetna okazja do aktywnego odpoczynku na łonie natury, po obu stronach granicy – wystarczy przekroczyć Most Podwójny. Wydarzenia organizowane na terenie Parku – spacery, warsztaty i koncerty są dostępne dla wszystkich – dorosłych, rodzin z dziećmi i młodzieży. Mile widziane są czworonogi!

Park Mużakowski, Muskauer Park w Łęknicy, założony w I poł. XIX wieku przez księcia Hermann von Pückler-Muskau, położony jest po dwóch stronach Nysy Łużyckiej. Jest to jeden z najcenniejszych i najrozleglejszych przykładów, historycznego, europejskiego parku krajobrazowego w stylu angielskim. W 2004 r. rezydencja została uznana za pomnik historii, a następnie wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

W Parku Mużakowskim / Muskauer Park w Łęknicy / Bad Muskau, zarządzanym po polskiej stornie przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, zaś po niemieckiej Fundację Fürst–Pückler–Park Bad Muskau, realizowany jest wieloletni program rewitalizacji obejmujący historyczne elementy architektury Parku, przywracanie osi widokowych, odtwarzanie głównych ciągów dróg i ścieżek, prace melioracyjne oraz systematyczna pielęgnacja roślinności.

Więcej informacji na stronie Park Mużakowski oraz parkmuzakowski.nid.pl

Zapraszamy do obserwowania strony Parku Mużakowskiego na platformie Facebook

Aktualności

Święto Parku Mużakowskiego 2024 za nami!

Święto Parku Mużakowskiego 2024 za nami!

22 i 23 czerwca mieszkańcy pobliskich miejscowości i turyści zebrali się w Parku, aby wspólnie obchodzić jego Święto, w tym roku wyjątkowe, ponieważ...

Święto Parku Mużakowskiego 2024 

Święto Parku Mużakowskiego 2024 

W 2024 roku Park Mużakowski obchodzi 20-lecie wpisania na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Z tej okazji Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz...

Subskrybuj newsletter NID

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe informację ze świata kultury.

Księgarnia NID

Sprawdź nasze produkty w księgarni. Zamawiaj bez wychodzenia z domu już teraz!

Platforma szkoleniowa

Zapisz się na naszą platformę e-szkoleniową i dowiedz się jak zarządzać dziedzictwem i wykorzystać jego potencjał.

Skip to content