Święto Parku Mużakowskiego 2024 – konferencja prasowa 
Powrót
zdjęcie z konferencji prasowej na temat Święta Parku Mużakowskiego
Data publikacji: 21 czerwca 2024

Święto Parku Mużakowskiego już w najbliższy weekend, a za nami konferencja prasowa zorganizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego. 

W tym roku Park Mużakowski świętuje okrągłą, dwudziestą rocznicę wpisania na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Z tej okazji Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz Fundacja „Park Księcia Pücklera Bad Muskau” serdecznie zapraszają na Święto Parku Mużakowskiego, które odbędzie się 22 i 23 czerwca 2024 roku.   

Dzisiaj, 21 czerwca Izabela Zychowicz, kierownik zespołu ds. przygotowania Projektu pn. “Park Mużakowski – zwiększenie atrakcyjności turystycznej i dostępności obiektu światowego dziedzictwa UNESCO” w Narodowym Instytucie Dziedzictwa oraz Sebastian Ciemnoczołowski, Wicemarszałek Województwa Lubuskiego spotkali się na konferencji prasowej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego. 

Sebastian Ciemnoczołowski podkreślił jak ważnym elementem dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego jest Park: 

Jesteśmy dumni, że Park Mużakowski znajduje się w województwie lubuskim, bardzo nam zależy na jego rozwoju (…) Województwo lubuskie chce i deklaruje wspierać wszystkie przedsięwzięcia, które są związane z rozwojem tego parku, z jego rewitalizacją i z wydarzeniami, które park promują. (…) Dziękuję pani kierownik za zaangażowanie i za poświęcenie kawałka serca naszemu regionowi”. 

Wicemarszałek wspomniał również o specjalnym połączeniu Polregio, które powstało z myślą o rowerzystach planujących wycieczki po Parku. 

Następnie głos zabrała Izabela Zychowicz: 

“Mam nadzieję, że Święto Parku, które się jutro w Mużakowie rozpoczyna, będzie początkiem zacieśnionej współpracy. Ten rok jest dla nas rokiem szczególnym, ponieważ Park Mużakowski, zarówna strona polska, jak i niemiecka, obchodzi 20-lecie wpisania na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To wszystko jest możliwe dzięki współpracy polskiej strony z Fundacją „Park Księcia Pücklera Bad Muskau”, z którą razem zarządzamy parkiem. Szykujemy w tym roku duże zmiany i między innymi to wydarzenie, na które Państwa zapraszamy, czyli Święto Parku, możliwe jest dzięki realizacji międzygranicznego, międzyregionalnego projektu realizowanego w ramach współpracy INTERREG 2021-2027, finansowanego z funduszy Unii Europejskiej. Oprócz wielu planowanych wydarzeń, w tym roku chcemy zrekonstruować Bramę Kobleńską, która dla nas, dla Narodowego Instytutu Dziedzictwa jest symbolem rozpoczęcia programu rewitalizacji Parku Mużakowskiego”. 

Zachęcamy do zapoznania się z programem Święta Parku Mużakowskiego oraz z projektem INTERREG

Projekt finansowany ze środków Programu Współpracy INTERREG 2021-2027 i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania „Park Mużakowski – zwiększenie atrakcyjności turystycznej i dostępności obiektu światowego dziedzictwa UNESCO”/ Muskauer Park – Steigerung der touristischen Attraktivität und Barrierefreiheit des UNESCO-Weltkulturerbes, finansowanego z Programu Współpracy INTERREG 2021-2027. 

Sebastian Ciemnoczołowski, Wicemarszałek Województwa Lubuskiego i Izabela Zychowicz, kierownik zespołu ds. przygotowania Projektu pn. "Park Mużakowski - zwiększenie atrakcyjności turystycznej i dostępności obiektu światowego dziedzictwa UNESCO" na konferencji prasowej, fot. NID/Magdalena Karpińska
Sebastian Ciemnoczołowski, Wicemarszałek Województwa Lubuskiego i Izabela Zychowicz, kierownik zespołu ds. przygotowania Projektu pn. “Park Mużakowski – zwiększenie atrakcyjności turystycznej i dostępności obiektu światowego dziedzictwa UNESCO” na konferencji prasowej, fot. NID/Magdalena Karpińska
Skip to content