Święto Parku Mużakowskiego 2024 za nami!
Powrót
miniaturka do nagłówka artykułu - relacja ze święta parku mużakowskiego, zdjęcie mostu i plakaty zdjęcia parku
Data publikacji: 26 czerwca 2024

22 i 23 czerwca mieszkańcy pobliskich miejscowości i turyści zebrali się w Parku, aby wspólnie obchodzić jego Święto, w tym roku wyjątkowe, ponieważ związane z 20. rocznicą wpisu Parku Mużakowskiego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Święto Parku Mużakowskiego to wydarzenie cykliczne, organizowane od 1995 roku. Jest to wyjątkowy czas spotkań lokalnej społeczności, okazja do przybliżenia historii miejsca, jego wyjątkowych walorów krajobrazowych, jak i wspólnego dziedzictwa polsko-niemieckiego.

Tegoroczne obchody Święta Parku były szczególnie wyjątkowe, ponieważ 20 lat temu, 2 lipca, Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO zdecydował o wpisaniu Parku Mużakowskiego/Muskauer Park na Listę Światowego Dziedzictwa.

Każdego dnia gościom wyjątkowe spotkania z naturą oferowali Przewodnicy Mużakowscy, którzy podczas oprowadzań i wycieczek rowerowych opowiadali o dziejach Parku i postaciach, które go kształtowały.

zdjęcie przedstawia grupę podczas spaceru z przewodnikiem w parku mużakowskim
oprowadzanie z Przewodnikami Mużakowskimi, fot. NID/Magdalena Karpińska

Specjalnie na Święto Parku Mużakowskiego, na Łące Rotha przygotowano strefy piknikowe, gdzie można było chwilę odetchnąć, zjeść, zakupić rękodzieło i wyruszyć w dalszą przygodę! W ramach strefy piknikowej zorganizowane zostały także warsztaty z plecenia wianków. Natomiast tuż obok, na Moście Podwójnym, 22 czerwca odbyły się 3 kameralne koncerty w wykonaniu harfistki Anny Blum i wiolonczelistki Alicji Różyckiej z Filharmonii Zielonogórskiej. Podczas koncertu goście usłyszeli m.in. ogniste tanga: „El Coclo” i „Pour una cabeza”, wzruszające „Oblivion” Astora Piazzolli, kontemplacyjne Prelude ze Suity antycznej Johna Ruttera, porywającą Habanerę z Carmen czy fragmenty „Czterech pór roku” Antonio Vivaldiego.  Artystki przeniosły gości także w świat muzyki z bajek, takich jak:  „Piękna i bestia”, „Król lew” czy Kraina Lodu”. Pierwszy dzień Święta zakończyliśmy puszczaniem wcześniej wykonanych wianków na rzekę.

zdjęcie przedstawia kobiety tworzące wianki
warsztaty z plecenia wianków, fot. NID/Magdalena Karpińska

23 czerwca Park Mużakowski odwiedziło Lubuskie Centrum Produktu Regionalnego, które oferowało gościom m.in. lody rzemieślnicze czy produkty i warsztaty pszczelarskie. W trakcie obydwu dni, na najmłodszych uczestników czekali animatorzy, którzy zadbali, aby nie było czasu na nudę. W strefie zabaw przygotowane były wielkoformatowe klocki, przeciągnie liny, zawody, malowanie twarzy i wiele innych.

zdjęcie przedstawia pszczelarza i ule
warsztaty pszczelarskie fot. NID/Magdalena Karpińska
zdjęcie strefy zabaw dla dzieci, kolorowe zabawki i dzieci
strefa zabaw dla dzieci, fot. NID/Magdalena Karpińska

Święto Parku Mużakowskiego zakończył spektakularny koncert w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej i Chóru Filharmonii Zielonogórskiej, pod batutą Rafała Kłoczko. Zaprezentowano utwory takich artystów, jak: Hans Zimmer, Giuseppe Verdi, Georges Bizet, Maurice Ravel czy Edward Elgar. Koncertowi towarzyszył teatr ognia.

zdjęcie przedstawia panoramę na park mużakowski
Park Mużakowski, fot. NID/Magdalena Karpińska

Zachęcamy do śledzenia naszego Facebooka i Instagrama, aby być na bieżąco z nowymi wydarzeniami w Parku Mużakowskim.

Organizatorem wydarzenia jest Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz Fundacja „Park Księcia Pücklera Bad Muskau”.

Projekt finansowany ze środków Programu Współpracy INTERREG 2021-2027 i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania „Park Mużakowski – zwiększenie atrakcyjności turystycznej i dostępności obiektu światowego dziedzictwa UNESCO”/ Muskauer Park – Steigerung der touristischen Attraktivität und Barrierefreiheit des UNESCO-Weltkulturerbes, finansowanego z Programu Współpracy INTERREG 2021-2027.

Skip to content