Święto Parku Mużakowskiego 2024 
Powrót
ilustracja drzewa
Data publikacji: 17 czerwca 2024

W 2024 roku Park Mużakowski obchodzi 20-lecie wpisania na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Z tej okazji Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz Fundacja „Park Księcia Pücklera Bad Muskau” serdecznie zapraszają na Święto Parku Mużakowskiego, które odbędzie się 22 i 23 czerwca 2024 roku. Jest to wyjątkowa szansa na lepsze poznanie miejsca światowego dziedzictwa oraz jego fascynującej historii.

W programie wydarzenia znajdują się różne atrakcje, które umilą czas zarówno miłośnikom przyrody, jak i entuzjastom kultury. W ramach Święta Parku Mużakowskiego odbędą się m.in. cieszące się dużą popularnością wycieczki rowerowe i oprowadzania z przewodnikami (dostępne w języku polskim, angielskim i niemieckim). Spacerując z Przewodnikami Mużakowskimi będzie czas, aby rozejrzeć się i nacieszyć oczy pięknymi pejzażami. Twórca Parku, Hermann von Pückler-Muskau, w XIX wieku sformułował koncepcję, która zakłada, że Park jest jak galeria obrazów:

Wystarczy jeden krok w głąb lasu i jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, pałac i ogrody znikają, by ustąpić miejsca niczym niezmąconej samotności i wzniosłej dzikości natury, póki jakiś zakręt ścieżki nie otworzy niespodziewanie widoku na dzieło sztuki przebłyskujące pośród mrocznych sosen.

Przez 2 dni na Łące Rotha, w godz. 14.00-21.00, będzie znajdować się strefa piknikowa, na której przeprowadzone zostaną m.in. warsztaty pszczelarskie czy warsztaty z plecenia wianków. Tego samego dnia o 20.00 będzie okazja, aby wziąć udział w puszczaniu wianków na rzekę.  

22 czerwca duet wiolonczelowo-harfowy (w składzie: Alicja Różycka i Anna Blum) zabierze publiczność w niezwykłą podróż po świecie muzyki klasycznej oraz filmowej. Podczas koncertu będzie można usłyszeć m.in. ogniste tanga: „El Coclo” i „Pour una cabeza”, wzruszające „Oblivion” Astora Piazzolli, kontemplacyjne Prelude z Suity antycznej Johna Ruttera, porywającą Habanerę z Carmen czy fragmenty „Czterech pór roku” Antonio Vivaldiego.  Artystki przeniosą gości także w świat muzyki z bajek, takich jak:  „Piękna i bestia”, „Król lew” czy Kraina Lodu”.

Kulminacyjnym punktem programu będzie koncert w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej i Chóru Filharmonii Zielonogórskiej, pod batutą Rafała Kłoczko. Pierwsze dni kalendarzowego lata, czas przesilenia, kiedy żywioły stają się silniejsze, a cały świat jest pełen magii. Ogień i światło, woda i ciemność, śpiew i instrumenty oraz… G. Bizet, E. Elgar, R. Kłoczko, M. Ravel G. Verdi, H. Zimmer. Wszyscy wykonawcy, znakomita Orkiestra Symfoniczna i Chór FZ zapraszają na coś więcej niż koncert, zapraszają na widowisko! 23 czerwca uroczyście zakończy Święto Parku.

Pełny program Święta Parku Mużakowskiego: <tutaj>

Na wszystkie wydarzenia w ramach Święta Parku Mużakowskiego obowiązuje wstęp wolny.

Zanurz się w Parku, odwiedź https://parkmuzakowski.nid.pl/.

Organizatorem wydarzenia jest Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz Fundacja „Park Księcia Pücklera Bad Muskau”. 

Projekt finansowany ze środków Programu Współpracy INTERREG 2021-2027 i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania „Park Mużakowski – zwiększenie atrakcyjności turystycznej i dostępności obiektu światowego dziedzictwa UNESCO”/ Muskauer Park – Steigerung der touristischen Attraktivität und Barrierefreiheit des UNESCO-Weltkulturerbes, finansowanego z Programu Współpracy INTERREG 2021-2027.

Skip to content