Rok pilotażowego programu NID4TEENS za nami – podsumowanie 
Powrót
zdjęcie ilustrujące podsumowanie pilotażowej edycji NID4TEENS 2023/2024 , przedstawia klasę licealną
Data publikacji: 21 czerwca 2024

Dziś koniec roku szkolnego, a więc i koniec współpracy Narodowego Instytutu Dziedzictwa z młodzieżą licealną. Co udało nam się osiągnąć podczas pilotażowej edycji programu NID4TEENS? Co najbardziej podobało się uczestnikom?

Wraz z czerwcowymi zajęciami zakończyliśmy edycję projektu NID4TEENS w roku szkolnym 2023/2024! 

Z pewnością stwierdzamy, że zarówno dla młodzieży, jak i dla nas, było to niezwykle cenne doświadczenie fascynującej podróży przez świat dziedzictwa, sztuki i zabytków.  Przygodę zakończyliśmy w przepięknym i klimatycznym otoczeniu – w Lipnicy Murowanej. W trakcie naszego ostatniego spotkania wykład wygłosił ks. dr Piotr Pasek, Dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie, a młodzież zapoznała się z motywami ikonograficznymi, których genezy należy upatrywać w Biblii i chrześcijaństwie oraz ich recepcją w późniejszych dziejach sztuki. Dzięki życzliwości i otwartości ks. Mariusza Jachymczaka, proboszcza parafii pw. św. Andrzeja Apostoła, treści zaprezentowane w trakcie wykładu zostały zilustrowane przykładami ze świata sztuki, obecnymi w trzech lipnickich kościołach: św. Szymona, św. Andrzeja i sw. Leonarda. Jako że drewniany kościół św. Leonarda jest obiektem wpisanym na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, młodzież miała szansę obcować z dziedzictwem o szczególnych wartościach i znaczeniu dla społeczeństwa. To właśnie w tym wyjątkowym otoczeniu, w cieniu kilkusetletniego dębu, zorganizowaliśmy debatę oksfordzką, której przewodziła teza: „Architektura drewniana ogranicza możliwości rozwoju miast i społeczeństw”. Uczennice i uczniowie w jej trakcie mieli możliwość sformułowania argumentacji podtrzymującej i obalającej tę tezę oraz konfrontacji swoich poglądów. 

zdjęcie przedstawia klasę licealną biorącą udział w edycji NID4TEENS w roku szkolnym 2023/2024
uczestnicy edycji NID4TEENS 2023/2024 fot. NID/ Sylwia Janiarczyk

Jeśli ciekawi Was, jak wyglądały wszystkie tegoroczne zajęcia, zachęcamy do lektury artykułów: 

NID4TEENS – jak NID zachęca młodzież do kontaktu z dziedzictwem kulturowym – NID 

„Trzy razy o Krupniczej” – 6. odsłona zajęć NID4TEENS za nami – NID 

NID4TEENS – tegoroczna edycja projektu Narodowego Instytutu Dziedzictwa na ostatniej prostej – NID 

W tym miejscu chcielibyśmy wyrazić ogromne podziękowania dla całej klasy, z którą realizowaliśmy pilotażowy projekt „NID4TEENS. Dziedzictwo dla Przyszłości”, za ich niesłabnące zaangażowanie w czasie każdych zajęć oraz Wychowawczyni i Dyrekcji, za otwartość dla tej inicjatywy, pomoc i wsparcie w trakcie jej trwania.  

Na zakończenie roku prezentujemy film podsumowujący konkurs, który odbył się w lutym oraz całą edycję pilotażowego programu NID4TEENS. 

Przypominamy, że o założeniach programu NID4TEENS przeczytać można w artykule autorstwa Anny Marii Cymborskiej-Waluś, Sprawozdanie z pilotażowego projektu edukacyjnego Narodowego Instytutu Dziedzictwa NID4TEENS. Dziedzictwo dla Przyszłości, realizowanego przez Odział Terenowy NID w Krakowie, opublikowanym w najnowszym numerze „Ochrony Zabytków” 1/2024/.   


Skip to content