Otwarcie wystawy “Przyszłym pokoleniom. 60 lat misji Narodowego Instytutu Dziedzictwa” w Gdańsku z udziałem dr Jarosława Sellina
Powrót
Gdanska wystawa  aktualn
Data publikacji: 6 września 2022

5 września o godz. 13:00 w Sali BHP Stoczni Gdańskiej odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Przyszłym pokoleniom. 60 lat misji Narodowego Instytutu Dziedzictwa”. Gościem honorowym gdańskiej inauguracji ekspozycji NID był dr Jarosław Sellin – Sekretarz Stanu w MKiDN, Generalny Konserwator Zabytków, który wziął również udział w towarzyszącej pokazowi konferencji „Od Młodego Miasta do Stoczni Gdańskiej. O potrzebie zachowania zabytków”.

Plenerowa wystawa „Przyszłym pokoleniom. 60 lat misji Narodowego Instytutu Dziedzictwa” jest już trzynastym pokazem zrealizowanym w ramach jubileuszu Narodowego Instytutu Dziedzictwa. We wrześniu ekspozycja zostanie jeszcze zaprezentowana w Rzeszowie, Szczecinie i Zielonej Górze.

Celem wystawy „Przyszłym pokoleniom. 60 lat misji Narodowego Instytutu Dziedzictwa” jest prezentacja działalności NID. To również okazja do poznania kluczowych dla Polski miejsc o szczególnym znaczeniu historyczno-kulturowym, które znajdują się pod opieką NID. Jak podkreślił dr Jarosław Sellin – Generalny Konserwator Zabytków:

Gdańsk jest kolejnym znaczącym przystankiem w jubileuszowej podróży wystawy dookoła Polski. Z punktu widzenia generalnego konserwatora zabytków istnienie takich instytucji jak Narodowy Instytut Dziedzictwa daje poczucie bezpieczeństwa urzędu, który pełnię. To znakomita instytucja ekspercka, która dba o ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego.

Wyjątkowość Gdańska podkreśliła również dr hab. Katarzyna Zalasińska – Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa:

Gdański oddział, jeden z najdłużej działających zespołów Narodowego Instytutu Dziedzictwa, to wspaniali ludzie, niezwykli specjaliści oddani ochronie zabytków Pomorza. Przygotowali oni wiele ekspertyz, studiów wartości kulturowych, a także opracowań na potrzeby służb konserwatorskich, samorządów. W ostatnich latach zespół był zaangażowany w badania i przygotowanie dokumentacji do wniosku o wpis Stoczni Gdańskiej na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Mamy nadzieję, że wkrótce Stocznia Gdańska dołączy do tej prestiżowej listy. Oddział NID w Gdańsku posiada także wyjątkowe zasoby archiwalne, które wykorzystuje w bieżącej pracy i udostępnia wszystkim zainteresowanym.

W uroczystym otwarciu wziął również udział Janusz Trupinda – Dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku, który zauważył, że:

– Konserwacja to sztuka, dotykając substancji zabytkowej nieustannie natrafiamy na wyzwania, zagadki i nieprzewidywalne problemy wymagające szybkich rozwiązań. Niezwykle dobrze móc współpracować z tak przyjazną i kompetentną instytucją jak Narodowy Instytut Dziedzictwa, od której zawsze możemy oczekiwać eksperckiej pomocy.

Otwarciu ekspozycji towarzyszyła konferencja “Od Młodego Miasta do Stoczni Gdańskiej. O potrzebie zachowania zabytków”. Konferencję otworzył dr Jarosław Sellin – Sekretarz Stanu w MKiDN, Generalny Konserwator Zabytków, który podkreślił znaczenie Stoczni Gdańskiej dla dziedzictwa narodowego Polski i świata.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną działalnością Oddziału Terenowego NID w Gdańsku – plik do pobrania.

Wystawę „Przyszłym pokoleniom. 60 lat misji Narodowego Instytutu Dziedzictwa” w Gdańsku można oglądać do końca września. Wstęp do Sali BHP Stoczni Gdańskiej jest bezpłatny.

Jubileusz 60-lecia Narodowego Instytutu Dziedzictwa obchodzony jest pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Wydarzenia organizowane w ramach Jubileuszu 60 lat misji NID finansowane są ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Patron medialny Jubileuszu 60 lat misji NID:

Skip to content