Czy zastanawialiście się kiedyś, jak można zachować i udostępniać tradycje oraz zwyczaje przekazywane z pokolenia na pokolenie? Za nami dwudniowe spotkanie w ramach piątej edycji projektu „Zapis Tradycji”, którego celem jest dokumentowanie, archiwizowanie i udostępnianie zbiorów należących do depozytariuszy niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Projekt realizowany jest przez Narodowy Instytut Dziedzictwa we współpracy z Centrum Archiwistyki Społecznej.
W poprzednich edycjach projekt obejmował wspólnoty w Żywcu, Cieszynie, Poznaniu oraz Ostrołęce. Tegoroczna edycja, skierowana była do depozytariuszy i organizacji z województwa opolskiego, którzy dbają o ochronę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Dwudniowe warsztaty odbyły się w Instytucie Śląskim w Opolu.
Spotkanie otworzyli zastępca dyrektora Instytutu Śląskiego Krzysztof Kleszcz oraz kierownik Zespołu ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego NID Katarzyna Sadowska-Mazur. W warsztatach uczestniczyli przedstawiciele różnych tradycji, m.in. pisania pisanek techniką batikową na Śląsku Opolskim, procesji z figurami podczas odpustu św. Rocha w Dobrzeniu Wielkim czy kroszonkarstwa opolskiego. Za koordynację i wsparcie podczas warsztatów odpowiadała kierownik Oddziału Terenowego NID w Opolu dr Joanna Banik.
Pierwszego dnia uczestnicy poznali działalność Centrum Archiwistyki Społecznej oraz wybrane archiwa społeczne, które zaprezentowały dr Ewa Majdecka i Adriana Kapała. Inicjatorka projektu oraz koordynator ds. niematerialnego dziedzictwa kulturowego NID Agata Mucha, przedstawiła cele i dotychczasowe efekty „Zapisu Tradycji”. Następnie skupiono się na nagrywaniu historii mówionej – Adriana Kapała z CAS omówiła, jak przeprowadzać wywiady biograficzne i jak wygląda praca z osobami przekazującymi tradycje.
Drugiego dnia warsztatów uczestnicy poznali praktyczne aspekty prowadzenia archiwum. Andrzej Konopka z Działu Edukacji i Informacji CAS opowiedział, jak skanować i opisywać dokumenty oraz zdjęcia. Ewa Majdecka z CAS przedstawiła narzędzia do opracowywania i publikacji zbiorów, takie jak Otwarty System Archiwizacji i portal zbioryspoleczne.pl. Na zakończenie uczestnicy mogli przećwiczyć zdobyte umiejętności w praktyce.
Warsztaty zostały zrealizowane dzięki współpracy organizatorów, zespołu projektowego oraz aktywnemu zaangażowaniu depozytariuszy.
Organizatorami wydarzenia byli Narodowy Instytut Dziedzictwa i Centrum Archiwistyki Społecznej, a współorganizatorem Instytut Śląski w Opolu.




