Przyznano nagrody w konkursie im. prof. Jana Zachwatowicza za najlepsze prace dyplomowe dotyczące ochrony i konserwacji zabytków
Powrót
uczestnicy i nagrodzeni nagrodami im zachwatowicza
Data publikacji: 4 czerwca 2025

Za nami konferencja naukowa PKN ICOMOS „Interesariusze w zarządzaniu dziedzictwem o największej wartości – dobra Światowego Dziedzictwa UNESCO, Europejskiego Dziedzictwa, Pomniki Historii”, która odbyła się 2–3 czerwca w Łazienkach Królewskich w Warszawie z okazji 20-lecia Konwencji z Faro.

Podczas konferencji skupiono się na różnych sposobach dbania o najcenniejsze zabytki w Polsce. Uczestnicy podkreślali, że ochrona takich miejsc wymaga współpracy wielu osób i instytucji – właścicieli, samorządów, ekspertów oraz lokalnych społeczności. Wymagania stawiane przed zarządcami tych obiektów są bardzo wysokie i często wykraczają poza standardowe przepisy krajowe. Dlatego tak ważna jest wymiana doświadczeń oraz korzystanie z wiedzy ekspertów, którzy znają międzynarodowe zasady ochrony dziedzictwa.

Gości powitała zastępczyni dyrektorki NID, Natalia Dzieduszycka, która podkreśliła rolę NID w realizacji Konwencji UNESCO i wspieraniu wszystkich, którzy opiekują się zabytkami. Natomiast zastępca dyrektorki NID dr Andrzej Siwek, opowiedział o wyzwaniach, jakie stoją przed Krakowem jako miastem światowego dziedzictwa – mówił o zagrożeniach i problemach, z jakimi walczą zarządcy tak wyjątkowych miejsc.

W programie konferencji znalazły się także wystąpienia dotyczące praktycznych rozwiązań i dobrych praktyk w zarządzaniu dziedzictwem. Przedstawiono m.in. projekty Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, które mają na celu zwiększenie zaangażowania różnych grup interesariuszy wokół młyna papierniczego. Omówiono także współpracę Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu z różnymi partnerami, działania na rzecz aktywizacji lokalnej społeczności wokół Twierdzy Srebrna Góra oraz przykłady partnerstw na rzecz ochrony dziedzictwa przemysłowego w Bóbrce. Istotnym tematem była również rola społeczności lokalnych w ochronie zamku w Malborku oraz wyzwania związane z ochroną i dostępnością Wzgórza Wawelskiego.

Uczestnicy konferencji PKN ICOMOS „Interesariusze w zarządzaniu dziedzictwem o największej wartości – dobra Światowego Dziedzictwa UNESCO, Europejskiego Dziedzictwa, Pomniki Historii”, fot. NID/P.Adamczyk

Ważnym punktem konferencji było wręczenie nagród w konkursie im. prof. Jana Zachwatowicza za najlepsze prace dyplomowe dotyczące ochrony i konserwacji zabytków za rok 2024. Nagrody wręczyła sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, generalna konserwator zabytków Bożena Żelazowska. To wyróżnienie dla młodych specjalistów, którzy już teraz wnoszą cenny wkład w ochronę polskiego dziedzictwa.

Gratulujemy wszystkim nagrodzonym i dziękujemy uczestnikom za wymianę doświadczeń.

Organizatorami wydarzenia byli Polski Komitet Narodowy ICOMOS, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz Łazienki Królewskie w Warszawie.

Przejdź do treści