Seminarium naukowe „Wokół organów w Kazimierzu Dolnym – zagadnienia historyczne i konserwatorskie”
Powrót
Data publikacji: 26 maja 2025

23 maja, Katedra Nauk o Sztuce Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Zespół ds. Organów Historycznych Narodowego Instytutu Dziedzictwa zorganizowali seminarium pt. „Wokół organów w Kazimierzu Dolnym – zagadnienia historyczne i konserwatorskie”.

Wydarzenie zgromadziło specjalistów zajmujących się ochroną i badaniami organów piszczałkowych. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z szerokim spektrum tematów: od wpływu zmian klimatycznych na strój i kondycję instrumentów, przez działania diecezjalne i wojewódzkie związane z opieką nad zabytkowymi organami, po znaczenie badań archiwalnych i historycznych w planowaniu prac konserwatorskich.

Jak wskazywał tytuł seminarium, dużą część spotkania poświęcono organom kazimierskiej fary. Przedstawiono analizę historyczno-artystyczną wystroju prospektu organowego oraz dokumentację konserwatorską z lat 70. i 80. XX wieku, opracowaną w pracowniach PPKZ (Polskie Pracownie Konserwacji Zabytków). Dokumentacja ta przechowywana jest obecnie w archiwum Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Kulminacyjnym punktem spotkania była prezentacja najnowszych odkryć naukowych dokonanych podczas aktualnie prowadzonych kompleksowych prac konserwatorskich przy tym wyjątkowym instrumencie. Zaprezentowano także wyniki badań z wykorzystaniem technologii skanowania laserowego oraz możliwości zastosowania tych metod w precyzyjnym projektowaniu działań konserwatorskich.

W seminarium wzięło udział dziewięcioro referentów, a wydarzenie zgromadziło około 30 uczestników – przedstawicieli środowisk naukowych, konserwatorskich i pasjonatów dziedzictwa muzycznego.

Jacek Kulig – uczestnik prac PPKZ, fot. NID

Maria Badeńska-Stapp i Małgorzata Trzaskalik-Wyrwa z Narodowego Instytutu Dziedzictwa, fot. NID

Uczestnicy seminarium „Wokół organów w Kazimierzu Dolnym – zagadnienia historyczne i konserwatorskie”
Przejdź do treści