Izba Architektów Rzeczpospolitej Polskiej rozstrzygnęła XII edycję ogólnopolskiego konkursu dla młodzieży realizowanego w ramach programu edukacyjnego „Kształtowanie Przestrzeni”. Tegoroczna edycja, pod hasłem „AktywAKCJA przestrzeni”, skupiła się na zagadnieniach związanych z aktywizacją społeczną i fizyczną w przestrzeni publicznej. Patronat nad konkursem objął Narodowy Instytut Dziedzictwa.
Zadaniem uczestników konkursu „AktywAKCJA Przestrzeni” było stworzenie projektu, który zachęcałby do aktywności i interakcji w przestrzeni miejskiej – takiej, która pobudza zarówno ciało, jak i wyobraźnię. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem – wpłynęło aż 98 prac, przygotowanych przez 210 uczniów z 35 placówek edukacyjnych w 24 miastach w całej Polsce. Prace miały formę krótkiego filmu oraz planszy podsumowującej pomysł.
Jury konkursowe złożone z przedstawicieli instytucji publicznych i środowisk architektonicznych, w tym reprezentantkę Narodowego Instytutu Dziedzictwa Margeritę Szulińską, oceniło projekty i przyznało nagrody oraz wyróżnienia. Uroczysta gala finałowa odbyła się 24 maja 2025 roku w warszawskim pałacu Zamoyskich – siedzibie SARP. Dodatkową atrakcją dla uczestników była gra miejska „Tajemnice Foksal”, przygotowana specjalnie na tę okazję.
Specjalne wyróżnienie Narodowego Instytutu Dziedzictwa otrzymał Leon Kwiatkowski z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Ericha Mendelsohna w Olsztynie za pracę „Re aktyw akcja”, przygotowaną pod opieką Karoliny Lewandowskiej i Wiesławy Gadomskiej. Wyniki konkursu dostępne są na stronie internetowej Izby Architektów RP.
Konkurs to jedno z działań realizowanych w ramach programu „Kształtowanie Przestrzeni”, który od 2013 roku propaguje wśród młodzieży w wieku 12–19 lat wiedzę z zakresu architektury i urbanistyki, rozwijając ich świadomość przestrzenną i obywatelską. Program obejmuje m.in. bezpłatne warsztaty prowadzone przez architektów w szkołach i placówkach edukacyjnych w całej Polsce.
Partnerami Programu Kształtowanie Przestrzeni realizowanego przez Izbę Architektów Rzeczpospolitej Polskiej są firma FAKRO oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP. Program otrzymał rekomendację Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki. Kształtowanie Przestrzeni zostało w 2022r. wyróżnione przez Gazetę Wyborczą statuetką “Zaprojektowane po ludzku – Miasto bardziej wspólne” w kategorii Inicjatywa / Działanie.
Patronat nad konkursem objęli: Minister Edukacji Narodowej (MEN), Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN), Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki (NIAU), Narodowe Centrum Kultury (NCK), Narodowy Instytut Dziedzictwa (NID), Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego (PLGBC). Patronat medialny przyznały konkursowi: Architektura Murator, Zawód:Architekt, Architektura&Biznes.