„Mierzwa i srebro” – XIII-wieczny Gdańsk, jakiego nie znacie. Zapraszamy na nową wystawę Muzeum Archeologicznego w Gdańsku
Powrót
Ilustracja przedstawia kolaż zdjęć zabytków odnalezionych podczas wykopalisk na ulicy Tartacznej i Panieńskiej w Gdańsku.
Data publikacji: 21 czerwca 2024

Gdańsk obdarzył nas zabytkami, które są wyjątkowe – nie tylko w skali Pomorza, ale całej Polski. Co odkryli archeolodzy na wykopaliskach między ulicami Tartaczną i Panieńską? 28 czerwca zapraszamy do Spichlerzu Błękitny Baranek na nową wystawę: “Mierzwa i srebro. Gdańsk w XIII wieku”, nad którą Narodowy Instytut Dziedzictwa objął patronat.

Niezwykłe znaleziska świadczą o szerokich, międzynarodowych kontaktach mieszkańców gdańskiej osady oraz – to może wywołać poruszenie – wnoszą do historii powstania Gdańska zupełnie nowe fakty.

Codzienne przedmioty stanowią tło dla wydarzeń naszego życia. Podobnie zabytki – przechowują wspomnienia o pierwszych użytkownikach. Podpowiadają nam, jak wyglądał ich dzień, z czym się zmagali i o czym marzyli.

Moc opowiadania historii jest zaklęta w niepozornych rzeczach, osobistych bibelotach. Odnalezione przez archeologów w miejscach nieoczywistych – głębokich błotach otaczających dawne domy, czyli w mierzwie, są dla badaczy równie wartościowe co średniowieczne srebro.

Snują bowiem opowieść o zwykłych ludziach – kupcach, rybakach i tkaczkach, żyjących w czasach przeobrażeń: gdy tereny dzisiejszego Gdańska nie były jeszcze częścią miejskiego krajobrazu. Opowieści te bywają zaskakujące – w dawnej słomianej ściółce odnajdujemy unikaty na skalę kraju, ślady styku kultur Wschodu i Zachodu. Dzięki nim wiemy, że dawni mieszkańcy kwartału ograniczonego dzisiaj ulicami Tartaczną i Panieńską byli podobni do nas. Podążali za aktualnymi trendami, interesował ich świat – dowiadywali się o nim od podróżników, kupców i wojowników. Bez Internetu, bez książek i dalekich podróży odcisnęli swój ślad w materialnej kulturze średniowiecznej Europy.

Bliskie są nam aspiracje wczesnośredniowiecznego człowieka: mieć to, co wyjątkowe i rzadkie. Realizowano je na miarę posiadanych zasobów – poprzez naśladownictwo, sprytne imitacje, w ramach dostępnych surowców. I choć cyna zastąpiła srebro, a szklane paciorki klejnoty, to nie sposób odmówić tym zabytkom nieoczywistego piękna.

Przedmioty odnalezione w trakcie badań archeologicznych prowadzonych przy ul. Tartacznej zwiastują to, czym stanie się Gdańsk, jaki znamy dzisiaj: miejscem spotkań wielu kultur i narodów, strefą krzyżowania się wpływów i źródłem inspiracji.

Na wystawę „Mierzwa i srebro” trafiły perełki – najważniejsze spośród tysięcy odkrytych zabytków. To wybór przedmiotów najlepiej ilustrujących bogaty i wciąż badany zbiór, złożony m.in. z biżuterii, ceramiki, rzadkich zabytków organicznych i monet.

Miejsce: Spichlerz Błękitny Baranek – Gdańsk, ul. Chmielna 53
Kuratorka wystawy: Ewelina Drozd-Wadyl
Posłuchaj: <Zaproszenie na wydarzenie>

Otwarcie wystawy: 28 czerwca 2024 r., godz. 17:00 (na otwarcie – wstęp wolny)
Wystawa czasowa: od 28 czerwca (otwarcie o godz. 17:00) do 8 grudnia 2024 r.
Zwiedzanie biletowane zgodnie z cennikiem Spichlerza Błękitny Baranek.

ORGANIZATOR: Muzeum Archeologiczne w Gdańsku

PATRONI HONOROWI:
Mieczysław Struk – Marszałek Województwa Pomorskiego
Aleksandra Dulkiewicz – Prezydent Miasta Gdańska

PATRON INSTYTUCJONALNY: Narodowy Instytut Dziedzictwa

PATRONI MEDIALNI:
Trojmiasto.pl
Archeologia Żywa
gdansk.pl

Skip to content