Druga rocznica agresji Rosji na Ukrainę
Powrót
Data publikacji: 23 lutego 2024

Od 24 lutego 2022 roku za naszą wschodnią granicą toczy się wojna. Zbrojny atak Rosji na Ukrainę to osobiste tragedie ludzi, rodzin, społeczności. To zniszczone miasta i trudne warunki życia. Regularnie niszczone jest również ukraińskie dziedzictwo – bombardowane są muzea, świątynie, biblioteki, nawet stanowiska archeologiczne.

Według UNESCO, 342 miejsca o znaczeniu kulturowym w Ukrainie uległy zniszczeniu, jednak realne straty są najprawdopodobniej dużo większe. Narodowy Instytut Dziedzictwa jako instytucja działająca w kraju, który sam doświadczył ogromnych strat w zabytkach podczas II wojny światowej, od dwóch lat aktywnie włącza się we wsparcie ochrony ukraińskiego dziedzictwa.

W zeszłym roku prezentowaliśmy film “Wymazać Naród” w reżyserii Tomasza Grzywaczewskiego, który pokazuje jak precyzyjne i tragiczne w skutkach są ataki Rosji na ukraińskie muzea, biblioteki, miejsca, w których kultywuje się pamięć o własnej historii i tożsamości.

Film dostępny jest na kanale YouTube w kilku wersjach językowych: „Wymazać Naród” | „Erase the Nation” (youtube.com)

Powołane w ramach Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie angażowało się w wieloaspektowe działania: koordynowało transporty środków niezbędnych do zabezpieczania zbiorów, organizowało warsztaty, szkolenia i konferencje poświęcone ochronie zabytków w trakcie konfliktu zbrojnego, a także dokumentowało straty dóbr kultury.

Jednym z celów współpracy polsko-ukraińskiej w ramach Centrum było również przygotowywanie się do wyzwania, jakim będzie odbudowa ukraińskiego dziedzictwa.

Przez ostatnie dwa lata, Polska stała się schronieniem dla tysięcy osób, w tym artystów i osób promujących ukraińską kulturę. Mamy głęboką nadzieję, że każdy, kto odnalazł w naszym kraju tymczasowy lub drugi dom, będzie mógł kontynuować swoją działalność i jesteśmy ciągle otwarci na wspieranie inicjatyw zmierzających do ochrony ukraińskiego dziedzictwa, tradycji i tożsamości.

Więcej o działaniu Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie i innych polskich instytucji kultury w latach 2022-2023 przeczytasz w Raporcie “Ocalić dziedzictwo Ukrainy” – do pobrania bezpłatnie na stronie Księgarni NID – Ocalić dziedzictwo Ukrainy. Raport Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie – Wydawnictwa Narodowego Instytutu Dziedzictwa (nid.pl)

Skip to content