Spotkania w Opolu i w Niemodlinie – sercu opolskiego dziedzictwa niematerialnego
Powrót
Spotkanie dyrektor NID doktor habilitowanej Katarzyny Zalasińskiej z burmistrzem Niemodlina Dorotą Koncewicz
Data publikacji: 23 lutego 2024

W połowie lutego odbyło się spotkanie w Niemodlinie, w którym wzięła udział dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa dr hab. Katarzyna Zalasińska, kierownik oddziału terenowego NID w Opolu, dr Joanna Banik oraz burmistrz Niemodlina, Dorota Koncewicz. Dyrektor NID rozmawiała również z Opolskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków – dr hab. Moniką Ożóg.

Województwo opolskie, choć najmniejsze w Polsce, poszczycić się może niezwykłym bogactwem dziedzictwa niematerialnego. W 2019 roku, na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego znalazły się aż trzy tradycje z tego województwa – kroszonkarstwo – czyli zdobienie wielkanocnych jaj metodą rytowniczą, ręczne malowanie wzoru opolskiego (wywiedzionego z kroszonkarstwa) na porcelanie i innych przedmiotach oraz zwyczaj wodzenia niedźwiedzia, czyli karnawałowa zabawa z udziałem przebranych postaci. Rok później, Opolszczyzna mogła się pochwalić kolejnymi czterema wpisami dotyczącymi kobiecej zabawy zwanej babski comber, układania kwietnych dywanów podczas procesji Bożego Ciała, pisania pisanek metodą batikową (z wykorzystaniem wosku) oraz wysiewania serc i krzyży na polach.

To jednak nie koniec, od 2022 roku, na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego wpisano kolejnych sześć zwyczajów kultywowanych w województwie opolskim. Najnowszy z nich to procesje z figurami podczas odpustu świętego Rocha w Dobrzeniu Wielkim.

Tak bogatemu dziedzictwu niematerialnemu dedykowane jest specjalne święto – odbywający się na zamku w Niemodlinie Opolski EtnoFestiwal. Podczas zeszłorocznej edycji zaprezentowano wystawę Narodowego Instytutu Dziedzictwa „Tradycje od pokoleń. Niematerialne dziedzictwo kulturowe w Polsce”. Odbyły się również warsztaty rękodzieła oraz pokazy lokalnych tradycji, m.in. tych wpisanych na Krajową listę, czyli kroszonkarstwa, pisania pisanek, skubania pierza, plecionkarstwa, wyplatania koron żniwnych, malowania wzoru opolskiego na porcelanie, babskiego comberu, wysiewania serc na polach, zielarstwa oraz tradycji hafciarskich z Dobrzenia Wielkiego.

Lutowe spotkania dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa, dr hab. Katarzyny Zalasińskiej z burmistrz Niemodlina, Dorotą Koncewicz oraz Opolskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, dr hab. Moniką Ożóg miały na celu rozmowy o wspieraniu rewitalizacji dziedzictwa materialnego, jak również wykorzystywaniu dziedzictwa niematerialnego do rozwoju i promocji regionu. Dyrektor NID odwiedziła również bibliotekę na Wydziale Prawa Uniwersytetu Opolskiego, posiadającą bogaty zbiór publikacji z zakresu prawa ochrony zabytków.

Spotkanie dyrektor NID dr hab. Katarzyny Zalasińskiej z burmistrz Niemodlina, Dorotą Koncewicz
Spotkanie dyrektor NID dr hab. Katarzyny Zalasińskiej z Opolskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, dr hab. Moniką Ożóg
Dyrektor NID, dr hab. Katarzyna Zalasinska podczas wizyty w bibliotece Wydzialu Prawa Uniwersytetu Opolskiego
Skip to content