Zapraszamy do biblioteki Narodowego Instytutu Dziedzictwa! Co nowego pojawiło się na półkach?
Powrót
Książki na półce w bibliotece Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
Data publikacji: 20 lutego 2024

55,5 tysiąca woluminów, w tym prawie 1000 nowych nabytków w 2023 roku – biblioteka Narodowego Instytutu Dziedzictwa zaprasza do korzystania ze swoich zbiorów.

Biblioteka Narodowego Instytutu Dziedzictwa powstała w 1962 roku, w ramach istniejącego wtedy Ośrodka Dokumentacji Zabytków (poprzednika Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zbiorów oraz NID). Przejęła ona zbiory Zarządu Muzeów i Ochrony Zabytków w Ministerstwie Kultury i Sztuki. Biblioteka regularnie się rozwija, koncentrując się na tematach związanych z działalnością Narodowego Instytutu Dziedzictwa, gromadzi więc literaturę dotycząca zabytków w Polsce, ich ochrony, konserwacji i zarządzania dziedzictwem kulturowym.

Nasi bibliotekarze stale monitorują rynek wydawniczy, dzięki czemu co roku do księgozbioru trafiają najnowsze pozycje. Współpracują również z blisko 120 instytucjami w kraju i za granicą. W 2023 roku do inwentarza trafiło prawie 1000 nowych książek i czasopism, a w styczniu 2024 roku, kolejnych 58. Do ciekawszych pozycji należą te zamawiane na potrzeby pracy naszych archeologów, którzy ostatnio zajmowali się kwestiami prawnymi związanymi z odkrywaniem i przechowywaniem szczątków ludzkich.  Księgozbiór w 2023 roku wzbogacił się o tytuły takie jak: Trudna historia zwłok, Przemysława Urbańczyka, Ekshumacje polityczne: teoria i praktyka, pod redakcją Alexandry Staniewskiej i Ewy Domańskiej czy The routledge handbook of archaeological human remains and legislation : an international guide laws and practice in the excavation and treatment of archaeological human remains pod redakcją Nicholas’a Márquez-Grant’a i Lindy Fibiger.

W związku z badaniem przez Narodowy Instytut Dziedzictwa wpływu zmian klimatu na zabytki, biblioteka przyjęła publikacje takie jak The future of heritage as climates change : loss, adaptation and creativity, pod redakcją David’a C. Harvey’a i Jim’a Perry, Climatic and environmental threats to cultural heritage, autorstwa Robyn’a Sloggett’a and Marcelle’a Scott’a i Climate Change in Poland: Past, Present, Future, pod redakcją Małgorzaty Falarz.

Biblioteka NID jest też jedną z niewielu w Polsce, które mogą pochwalić się posiadaniem serii Practical Building Conservation, wydawnictwa Rutledge czy aktualnego wydania Der Altbau: renovieren, restaurieren, modernisieren.

Zbiory udostępniane są wszystkim zainteresowanym, a korzystać z nich można wyłącznie na miejscu, w czytelni. W 2023 roku wypożyczono 2 193 publikacje. Zakres tematyczny naszego księgozbioru jest w szczególności interesujący dla historyków sztuki, archeologów, architektów, etnografów i konserwatorów. Pomagamy również studentom w odnalezieniu literatury przydatnej do nauki czy pisania rozpraw.

Zachęcamy do zapoznania się z katalogiem online , który zawiera opisy bibliograficzne książek, czasopism czy dokumentów elektronicznych, które wpłynęły do biblioteki po 1992 roku oraz wybranych publikacji wydanych przed tą datą. Wcześniejszych pozycji należy szukać w zdigitalizowanych katalogach kartkowych książek i artykułów z czasopism. Najnowsze zakupy biblioteki można przeglądać tutaj.

Biblioteka otwarta jest od poniedziałku do czwartku od 9:00 do 14:00, mieści się w siedzibie głównej Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie. Zapraszamy!

Nowości w bibliotece NID, fot. Tobiasz Bułynko
Skip to content