25 października: Wykład online. Problemy ze stosowaniem przepisów karnych w zakresie ochrony dziedzictwa kultury
Powrót
kolumna
Data publikacji: 24 października 2023

Narodowy Instytut Dziedzictwa zaprasza na kolejny wykład online z cyklu „Zabytki i prawo”. Wykłady zostały przygotowane na podsumowanie 20-lecia ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Prof. dr hab. Maciej Trzciński z Uniwersytetu Wrocławskiego pochyli się nad problemami ze stosowaniem przepisów karnych w zakresie ochrony dziedzictwa kultury. Wykład 25 października rozpoczynamy o godz. 18.00, zapraszamy!

Termin: 25 października 2023 r. godz. 18.00-19.30
Prelegent: prof. dr hab. Maciej Trzciński, Uniwersytet Wrocławski
Temat: Problemy ze stosowaniem przepisów karnych w zakresie ochrony dziedzictwa kultury
Wykłady są dostępne online, po wcześniejszej rejestracji. Link do formularza rejestracyjnego: >tutaj<

Zapewnienie skuteczności systemu ochrony zabytków w Polsce zależy od przewidzianego reżimu odpowiedzialności. Podstawowe znaczenie ma w tym zakresie prawnokarna ochrona zabytków. Przedmiotem wykładu są wybrane zagadnienia związane z funkcjonowaniem obecnych przepisów, praktyczne aspekty związane z prowadzeniem postępowań karnych oraz próba odpowiedzi na pytanie o niezbędne zmiany w przyjętym modelu odpowiedzialności w prawie ochrony dziedzictwa kultury. Po wykładzie zapraszamy do dyskusji.

prof. dr hab. Maciej Trzciński – prawnik i archeolog, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego; kierownik Katedry Kryminalistyki na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz kierownik Międzywydziałowych Studiów Podyplomowych Archeologii Sądowej na Uniwersytecie Wrocławskim; autor wielu publikacji z zakresu kryminalistyki i archeologii sądowej. Zasadniczym obszarem zainteresowań badawczych jest szeroko rozumiana problematyka ochrony prawnej dziedzictwa kulturowego ze szczególnym uwzględnieniem przestępczości skierowanej przeciwko zabytkom. Obok tego nurtu badawczego zajmuje się praktycznym zastosowaniem nauk sądowych zwłaszcza archeologii sądowej. Członek Rady Ochrony Zabytków oraz Rady Ochrony Dziedzictwa Archeologicznego, zastępca przewodniczącego rady naukowej Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego, członek Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich, członek European Network of Forensic Science Institutes oraz członek ICOM Poland. Odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Złotą odznaką za ochronę zabytków.

„Zabytki i prawo” to cykl wykładów online zorganizowany przez Narodowy Instytut Dziedzictwa w związku z 20-leciem ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Na spotkania z udziałem czołowych polskich prawników specjalizujących się w ochronie zabytków zapraszamy od 18 października do 6 grudnia.

Wykłady są otwarte dla wszystkich zainteresowanych tematyką dziedzictwa kulturowego, ochrony zabytków i prawa. Ich celem jest stworzenie płaszczyzny dla rozwoju debaty na temat ochrony zabytków w Polsce.

Więcej informacji na temat cyklu wykładów, w tym harmonogram oraz nagrania archiwalne – na stronie nid.pl oraz w wydarzeniu na FB >tutaj<.

Skip to content