Ostrowiecki Festiwal Kultury Prehistorycznej i Antycznej
Powrót
Replika hełmu gladiatora Traka z I wieku naszej ery używana w trakcie pokazu czeskiej grupy Familia Gladiatoria Taurus
Data publikacji: 31 lipca 2023

Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki zaprasza na Ostrowiecki Festiwal Kultury Prehistorycznej i Antycznej. 12 i 13 sierpnia po raz trzeci organizatorzy zabiorą uczestników w podróż w czasie. W ramach Festiwalu odbędą się pokazy archeologii eksperymentalnej, warsztaty edukacyjne, inscenizacje i koncerty muzyki etnicznej.

Ostrowiecki Festiwal Kultury Prehistorycznej i Antycznej nad którym Narodowy Instytut Dziedzictwa objął patronat, to połączenie idei przyświecającej Krzemionkowskim Spotkaniom z Epoką Kamienia z projektem Człowiek i Żelazo w pierwszych wiekach naszej ery realizowanym przez Świętokrzyskie Stowarzyszenie Dziedzictwa Przemysłowego. Formuła festiwalu służy konfrontacji dorobku ludności zamieszkującej okolice Ostrowca w różnych epokach: kamienia, brązu i żelaza. Podróż w czasie umożliwiają rekonstruktorzy z całej Polski, ale też z zagranicy, m.in. z Czech i Ukrainy. Poza warsztatami i spotkaniami z publicznością w obozach i na poszczególnych stanowiskach rekonstrukcyjnych w programie znajdują się gremialne prezentacje, m.in.: pokaz mody prehistorycznej i antycznej, walk gladiatorskich, rzymskiej rywalizacji sportowej czy symulowanych starć pomiędzy barbarzyńcami a Rzymianami. Na szczególną uwagę zasługują pokazy pracy i spektakularnej rozbiórki pieców służących uzyskiwaniu żelaza oraz obkuwanie dymarskiego żelaza i jego kształtowanie na stanowisku kowalskim.

Akcentem muzycznym towarzyszącym tegorocznej edycji Festiwalu będą sobotnie koncerty powracającej na estradę po latach przerwy legendarnej grupy etnicznej Open Folk, co pozwoli gościom zanurzyć się w świat dźwięków i brzmień znacząco podobnych do tych, które towarzyszyły ludziom mieszkającym na naszych ziemiach tysiące lat temu.

Do pobrania: Program wydarzenia

Przybywajcie! – 12-13 sierpnia – Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki!

Skip to content