Mikstacki odpust ku czci św. Rocha z błogosławieństwem zwierząt
Powrót
błogosławieńśtwo zwierząt podczas uroczystości odpustowych ku czci świętego Rocha w Mikstacie
Data publikacji: 2 sierpnia 2023

W środę, 16 sierpnia, zapraszamy na uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha z obrzędem błogosławieństwa zwierząt do Sanktuarium Diecezjalnego w Mikstacie. Ponad 300-letnią tradycję objął patronatem Narodowy Instytutu Dziedzictwa.

Mikstat to niewielkie miasto położone w Południowej Wielkopolsce, nazywane żartobliwie ze względu na swój herb „małym Paryżem”. Na Wzgórzu Cmentarnym wśród starych drzew znajduje się niewielki, zabytkowy, drewniany kościół pw. Świętego Rocha, wybudowany jako wotum dziękczynne za ocalenie mieszkańców w czasie epidemii cholery. W Mikstacie, nieprzerwanie od ponad trzystu lat odbywają się uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha połączone z obrzędem błogosławieństwa zwierząt. Mieszkańcy miasta wierzą i tę wiarę przekazują kolejnym pokoleniom, że ich przodkowie  dzięki wstawiennictwu św. Rocha zostali ocaleni przed śmiercią  w czasie epidemii. Święty Roch jest patronem kościoła, ale także uważany jest jako patron chroniący przed chorobami zaraźliwymi. Patronuje pielgrzymom, więźniom, aptekarzom, lekarzom weterynarii. Jest opiekunem zwierząt domowych. Od 2007 roku jest patronem niebieskim miasta Mikstat.

Uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha z obrzędem błogosławieństwa zwierząt są  okazją do uczczenia św. Rocha, kontynuacji i przekazu tradycji odpustowych kolejnym pokoleniom, w czym pomocne są organizowane w dniach przedodpustowych spotkania dla młodych Mikstaczan w Szkole Świętego Rocha.

Organizowane co roku uroczystości są okazją dla pielgrzymów, ale także  coraz liczniejszej liczby turystów kulturowych do obejrzenia ginącej tradycji. Są ważnym elementem kultury integrującym rodziny i społeczność lokalną, a także kształtującym poczucie tożsamości lokalnej mieszkańców.

W 2015 roku uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha zostały wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Skip to content