„Wiedza zapomniana. Budownictwo drewniane i tradycje ciesielskie w Polsce” seminarium Centrum Architektury Drewnianej NID
Powrót
Seminarium WiedzaZapomniana aktual scaled
Data publikacji: 30 września 2022

W Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha odbyło się seminarium o architekturze drewnianej w Polsce, przygotowane przez Centrum Architektury Drewnianej Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Ponad 60 osób uczestniczyło w seminarium na temat architektury drewnianej i szczególnym znaczeniu sztuki ciesielskiej. Seminarium otworzyła dr hab. Monika Bogdanowska, Zastępca Dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa oraz Bogna Dziechciaruk-Maj, Dyrektor Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Referaty na temat budownictwa drewnianego, sztuki ciesielskiej oraz konserwacji architektury drewnianej przedstawili między innymi konserwatorzy zabytków architektury, eksperci od budownictwa, rzeczoznawcy oraz przedstawiciele instytucji zajmujących się zabytkami architektury drewnianej, w tym Muzeum Tatrzańskiego im. dra Tytusa Chałubińskiego i Fundacji Ochrony Zabytków Architektury Drewnianej. Celem spotkania było podjęcie dyskusji nad przyczynami zaniku tradycji budownictwa drewnianego w Polsce, możliwościami zachowania architektury drewnianej, a także sposobami przywracania wiedzy i umiejętności niezbędnych dla jej ochrony.

Podczas spotkania dr hab. Monika Bogdanowska przedstawiła wstępne wyniki badań, na temat stanu architektury drewnianej, które zostały przeprowadzone przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Jednym z elementów seminarium było zapoznanie się z wystawą „Duch ukryty w drzewach. Tradycja i kunszt japońskiego ciesielstwa” oraz zwiedzanie prywatnego skansenu Zagroda Apolonii w Podłężu, stworzonego przez Elżbietę Graboś, konserwatora zabytków, artystkę plastyka.

Seminarium zostało przygotowane przez Centrum Architektury Drewnianej Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Centrum podejmuje działania w zakresie budowania świadomości społecznej i popularyzacji architektury drewnianej, skierowane do szerokiego grona odbiorców – służb konserwatorskich i wykonawców prac, właścicieli i opiekunów obiektów drewnianych oraz do ogółu społeczeństwa. Poza konferencjami naukowymi i seminariami, organizuje również praktyczne szkolenia, warsztaty i wykłady popularyzujące architekturę drewnianą.

Seminarium zostało zrealizowane w ramach zadań wpisanych w Krajowy Program Ochrony i Opieki nad Zabytkami na lata 2019-2022, dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Skip to content