Otwarcie wystawy “Przyszłym pokoleniom” oraz briefing prasowy podsumowujący 60-lecie misji NID w Opolu
Powrót
lat Opole  aktualnosci
Data publikacji: 24 czerwca 2022

22 czerwca przy ul. Krakowskiej w Opolu odbyło się uroczyste otwarcie wystawy plenerowej “Przyszłym pokoleniom. 60 lat misji Narodowego Instytutu Dziedzictwa”, organizowanej pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Opolskim obchodom towarzyszył briefing mediowy w czasie którego Dyrektor NID dr hab. Katarzyna Zalasińska podsumowała 60 lat pracy Instytutu.
Wystawa w Opolu to czwarta z cyklu 15 planowanych wystaw plenerowych, odbywających się na terenie całego kraju.

Jubileusz 60-lecia Narodowego Instytutu Dziedzictwa to czas nie tylko świętowania i podsumowania dotychczasowych osiągnięć, ale także doskonała okazja do przedstawienia szerszej publiczności dokonań Pracowni i Ośrodków Terenowych działających na terenie 15 miast w Polsce. Zaplanowane wystawy plenerowe zostały połączone z prezentacją zabytków, kultury niematerialnej oraz siedzib oddziałów NID. Otwarciu wystawy “Przyszłym Pokoleniom. 60 lat misji Narodowego Instytutu Dziedzictwa” w Opolu, która odbyła się przy Gmachu Filharmonii Opolskiej towarzyszyło spotkanie z przedstawicielami mediów. Briefing prasowy otworzyło przemówienie dr hab. Katarzyny Zalasińskiej – Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa, która podkreśliła:

Jesteśmy niezwykle dumni, otwierając czwartą już wystawę plenerową “Przyszłym Pokoleniom. 60 lat misji Narodowego Instytutu Dziedzictwa” właśnie tu, w Opolu. Województwo opolskie, to teren bogaty w zabytki, a jeszcze bardziej obfity w tradycje i zwyczaje stanowiące tak ważne dziedzictwo niematerialne Polski. Tylko z tego terenu na Krajową Listę Zabytków wpisanych zostało już dziewięć zwyczajów, a wkrótce pojawią się na niej kolejne. Wśród już obecnych tradycji z terenów województwa opolskiego, na szczególną uwagę zasługują piękne pisanki, tradycje związane z obchodami Świąt Bożego Narodzenia, a także wpisane na Reprezentatywną listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości, prowadzoną przez UNESCO obrzędy układania kwietnych dywanów m.in. w Kluczu, Olszowej, Zalesiu Śląskim i Zimnej Wódce. Dlatego tym bardziej miło nam gościć Państwa w rejonie tak obfitującym w tradycje i zabytki, jakim jest Opole i jego okolice.

W czasie wydarzenia, uczestnicy mieli również możliwość wysłuchania przemówień: Doroty Koncewicz – Burmistrz Niemodlina, Joanny Kardasińskiej – Prezes Fundacji na Rzecz Zamku Niemodlin 1313, Iwony Solisz – Dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego i Prezes Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków (Oddział w Opolu) oraz Janusza Wojczyszyna – Sekretarza Gminy Olesno.

Oddział Terenowy NID w Opolu, określany również jako “Opolski NID” powstał w 2006 roku jako Regionalny Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków. W 2011 roku po restrukturyzacji został przekształcony na Oddział Terenowy Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Główną misją Ośrodka są działania promujące i dokumentujące dziedzictwo materialne i niematerialne województwa opolskiego. Pracownicy opolskiego Ośrodka kładą również duży nacisk na realizację działań edukacyjnych jak np. Europejskich Dni Dziedzictwa. Są również inicjatorami ogólnopolskiej Gali Europejskich Dni Dziedzictwa w Warszawie, stanowiących formę podziękowania dla zaangażowanych w organizację tego społeczno-edukacyjnego projektu.

Wystawę “Przyszłym pokoleniom. 60 lat misji Narodowego Instytutu Dziedzictwa” w Opolu można oglądać codziennie do 7 lipca 2022 roku.

Obchody otwarcia wystawy „Przyszłym pokoleniom. 60 lat misji Narodowego Instytutu Dziedzictwa” dofinansowane zostały ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Skip to content