Analiza polskich naukowców zajmujących się badaniem dziedzictwa kulturowego jako zasobu rozwojowego – RAPORT
Powrót
Analiza polskich naukowcow zajmujacych sie badaniem dziedzictwa kulturowego jako zasobu rozwojowgo okladka
Data publikacji: 27 maja 2022

Prezentujemy Państwu raport „Analiza polskich naukowców zajmujących się badaniem dziedzictwa kulturowego jako zasobu rozwojowego”. Badanie jest pogłębioną analizą polskiej działalności badawczej i analitycznej związanej z zagadnieniami dziedzictwa jako czynnika rozwoju.
Dziedzictwo w ramach tego badania rozumiane jest jako zasób materialny i niematerialny oraz – co ważne – w różnorodnych jego wymiarach: społecznym, kulturowym, ekonomicznym, tożsamościowym, edukacyjnym czy politycznym.

Badanie miało na celu rozpoznanie m.in. zakresu tematycznego, wykorzystywanych metod i technik badawczych, narzędzi i programów do analizy danych, a także problemów związanych z podejmowaniem takich badań, dostępności i rodzaju danych, występujących luk badawczych, aktywności publikacyjnej czy potrzeb w zakresie rozwoju kompetencji badaczy.

Badanie i raport zrealizował w drugiej połowie 2021 roku zespół z Fundacji Rozwoju Badań Społecznych z Krakowa w składzie: dr Marcin Pierzchała, dr Roksana Ulatowska, Wojciech Onyśków, przy współpracy zespołu NID.

Narodowy Instytut Dziedzictwa prowadzi działania wspierające rozwój badań nad dziedzictwem jako zasobem rozwojowym – m.in. realizujemy badania społeczne i publikujemy ich analizy w celu udostępniania danych naukowcom (zachęcamy do zapoznania się z dotychczasowymi publikacjami: https://nid.pl/zasoby/badania-spoleczne/ ).
Niniejsze badanie jest bardzo ważnym etapem działalności Instytutu. Pozwoli zdefiniować priorytety w dalszej systemowej współpracy ze środowiskami akademickimi tak, aby wiedza naukowa o dziedzictwie jako zasobie rozwojowym poszerzała się bardziej dynamicznie.

Zachęcamy do lektury!

Więcej informacji: https://samorzad.nid.pl/publikacje/analiza-polskich-naukowcow-zajmujacych-sie-badaniem-dziedzictwa-kulturowego-jako-zasobu-rozwojowego/

Pobierz:

Analiza polskich naukowców zajmujących się badaniem dziedzictwa kulturowego jako zasobu rozwojowego

Załączniki do badania

Skip to content