Konferencja „Standardy konserwatorskie jako kryterium działań w ochronie zabytków prowadzonych przez muzea na wolnym powietrzu w Polsce”
Powrót
Konferencja w Ciechanowcu aktual
Data publikacji: 11 października 2022

Za nami obchody 60-lecia istnienia Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. Zorganizowaną z tej okazji konferencję naukową otworzyła Anna Czerwińska-Walczak, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Historia Narodowego Instytutu Dziedzictwa oraz Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu splata się od ponad pół wieku. 60-lecie obu instytucji stało się okazją do wspólnej organizacji konferencji poświęconej standaryzacji prac konserwatorskich obiektów zabytkowych znajdujących się na wolnym powietrzu w Polsce. Jubileuszową konferencję otworzyły Dorota Łapiak, dyrektor Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu oraz Anna Czerwińska-Walczak, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa, która wyraziła uznanie dla wieloletniej współpracy obu instytucji:

– Jest nam niezmiernie miło świętować razem z Muzeum w Ciechanowcu ten diamentowy jubileusz. Przy tej okazji chciałam podziękować pani dyrektor za tę wieloletnią owocną współpracę i mam nadzieję, że będzie ona trwać dalej.

W przemówieniu inaugurującym konferencję dyrektor Anna Czerwińska-Walczak podkreśliła wyjątkowy charakter polskiej szkoły konserwacji opartej na indywidualnym podejściu do obiektu oraz rolę NID w procesie opieki nad zabytkami:

– Każdy konserwator wie to najlepiej, że do obiektu trzeba podejść jak do pacjenta, którego trzeba wnikliwie poznać, zanim zacznie się podejmować jakiekolwiek działania. Jednocześnie mamy tutaj działania Narodowego Instytutu Dziedzictwa, czyli instytucji mającej 60-letnią tradycję stania na straży zasad kształtujących konkretne metody działania przy obiektach. Oczywiście też jest to związane z nowoczesną myślą konserwatorską, standaryzacją i procedurami, które również mają miejsce w medycynie do której konserwacja jest najczęściej porównywana. Dzięki tej konferencji i wymianie spostrzeżeń, praca Narodowego Instytutu Dziedzictwa w zakresie standaryzacji działań ma szansę być jeszcze bliższa rzetelnej praktyce konserwatorskiej.

Podczas dwóch dni konferencji, jej uczestnicy mieli możliwość zapoznania się ze standardami konserwacji przygotowanymi przez ekspertów z całej Polski na zlecenie Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Patronat nad konferencją objął Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zabytków oraz Stowarzyszenie Muzeum na Wolnym Powietrzu w Polsce.

Referaty poświęcone standardom konserwatorskim opracowywanym przez Narodowy Instytut Dziedzictwa wygłosili: dr Andrzej Siwek, Maciej Warchoł, dr Renata Stachańczyk i Katarzyna Balik. Konferencji towarzyszyło uroczyste otwarcie wystawy ze zbiorów Muzeum Sztuki Ludowej w Otrębusach, należących do profesora Mariana Pokropka.

Konferencja została przygotowana w ramach „Krajowego programu ochrony zabytków i opieki nad zabytkami”.

Skip to content