Obchody MDOZ 2024 – Rydzyna
Powrót
rzeźba przedstawiająca nagiego wojownika trzymającego w prawym ręku miecz a w lewym tarczę oraz napis MDOZ 2024 na zielony tle
Data publikacji: 25 marca 2024

30 kwietnia odbędą się obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków 2024 na Zamku Królewskim w Rydzynie, gdzie zostaną zaprezentowane prace restauratorskie, w tym freski na elewacji wschodniej, rzeźby gladiatorów, sztukaterie Wielkiej Alkowy, Sali Balowej i Sali Rycerskiej.

Zamek w Rydzynie jest częścią założenia rezydencjalno-urbanistycznego, które do dziś stanowi przykład kompozycji wiążącej przestrzennie kilka sprzężonych osiowo elementów ukształtowanych w XVII i XVIII wieku. Na terenie rydzyńskiego zamku wciąż trwają prace restauratorskie.

Dowiedz się więcej o założeniu rezydencjalno-urbanistycznym w Rydzynie: zabytek.pl/pl/obiekty/rydzyna-rydzyna-zalozenie-rezydencjonalno-urbanistyczne

Dodatkowym elementem obchodów będzie promocja książki Macieja Urbana pt. „Barokowej Rydzyny przypadki. Z archiwum konserwatora od 1889 roku”.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Pracownię Terenową NID w Trzebinach, we współpracy z Miejskim Konserwatorem Zabytków w Lesznie oraz w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Inżynierów Mechaników Polskich (SIMP).

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Bożena Żelazowska, Generalny Konserwator Zabytków, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Na wydarzenie obowiązuje wstęp wolny.

Zapraszamy do śledzenia tego wydarzenia na naszym Facebooku.

Program obchodów MDOZ 2024 w Rydzynie:

  • godz. 11.00-11.30 – rozpoczęcie obchodów
  • godz. 11.30.12.00 – wprowadzenie przez Marka Wróbla z Pracowni Terenowej – Zespół Pałacowo-Parkowy w Trzebinach
  • godz. 12.00-13.00 – prezentacja dokonań konserwatorskich – Zbigniew Szukalski z Zamku Królewskiego w Rydzynie
  • godz. 13.00-13.30 – promocja publikacji Macieja Urbana pt. „Barokowej Rydzyny przypadki. Z archiwum konserwatora od 1889 roku”
  • godz. 13.30-14.30 – poczęstunek

Organizacja obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków została sfinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Skip to content