Powrót
Europejskie Dni Archeologii

Europejskie Dni Archeologii (#EDA) to inicjatywa realizowana w Polsce od 2019 roku, która została zainicjowana w roku 2010 jako wydarzenie francuskie, przez Narodowy Instytut Archeologicznych Badań Ratowniczych (Inrap).

Europejskie Dni Archeologii to wydarzenia, wystawy, sesje naukowe oraz pikniki prezentujące bogactwo dziedzictwa archeologicznego. Ich uczestnicy mają doskonałą okazję do skorzystania z licznych atrakcji, a także wzięcia udziału w żywej lekcji historii. To szereg działań promujących i przedstawiających zabytki archeologiczne, a także forma poznawania historii, poprzez aktywny udział w wydarzeniach organizowanych przez instytucje kultury. To możliwość bezpośredniego kontaktu z zabytkami sprzed tysięcy lat.

Europejskie Dni Archeologii co roku odbywają się w czerwcu i są adresowane do bardzo zróżnicowanej grupy odbiorców: od rodzin z dziećmi, poprzez młodzież szkolną, studencką i osoby dorosłe, po pasjonatów oraz specjalistów z dziedziny archeologii.

W 2022 roku w Europie odbyło się ponad tysiąc wydarzeń, w Polsce było ich prawie sto. Ogólnopolskim koordynatorem Europejskich Dni Archeologii jest Narodowy Instytut Dziedzictwa, a są one obchodzone co roku w czerwcu.

Więcej informacji o wydarzeniach organizowanych w ramach Europejskich Dniach Archeologii (journees-archeologie.fr/c-2022/lg-en/poland/Home)

Zabytki archeologiczne stanowią ważną część dziedzictwa kulturowego i są źródłem wiedzy o dziejach człowieka. W Polsce znajduje się ponad 460 tysięcy stanowisk archeologicznych, z czego 8 tysięcy zostało wpisanych do rejestru zabytków archeologicznych.

Za zabytki archeologiczne o szczególnym znaczeniu dla kultury uznano Rezerwat archeologiczny w Biskupinie, Krzemionki Opatowskie, gdzie przed wiekami wydobywano krzemień pasiasty oraz jedna z pierwszych siedzib piastowskich – Ostrów Lednicki. Wszystkie one zostały uznane przez Prezydenta RP za Pomnik Historii, a Krzemionki Opatowskie trafiły w 2019 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Narodowy Instytut Dziedzictwa realizuje Program AZP+. Nieinwazyjne wsparcie zarządzania dziedzictwem archeologicznym, który jest propozycją ogólnopolskiej, rewolucyjnej strategii w archeologii. To nie tylko nowatorskie rozwiązania i nowoczesne narzędzia, ale cały program popularyzujący wiedzę związaną z archeologią. Dzięki tym metodom można zobaczyć to co niewidoczne i prowadzić badania pozostawiając zabytki archeologiczne w nienaruszonym stanie, bez narażania ich na zniszczenie.

Zapraszamy do obejrzenia filmu o Programie AZP+

Kontakt

Narodowy Instytut Dziedzictwa
dr Agnieszka Oniszczuk

e-mail: aoniszczuk@nid.pl
tel.: 22 826 02 39 wew. 134

Aktualności

Subskrybuj newsletter NID

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe informację ze świata kultury.

Księgarnia NID

Sprawdź nasze produkty w księgarni. Zamawiaj bez wychodzenia z domu już teraz!

Platforma szkoleniowa

Zapisz się na naszą platformę e-szkoleniową i dowiedz się jak zarządzać dziedzictwem i wykorzystać jego potencjał.

Skip to content