Muzeum Czartoryskich w Puławach zaprasza na ogólnopolską konferencję naukową „Ogrodem może stać się każde miejsce… Ogród księżnej Izabeli Czartoryskiej na przestrzeni dziejów”, która odbędzie się 6 czerwca 2025 r. w Sali Kongresowej Pałacu Czartoryskich w Puławach. Konferencja odbędzie się w ramach jubileuszowych wydarzeń upamiętniających księżną Izabelę z Flemingów Czartoryską nad którymi Narodowy Instytut Dziedzictwa objął patronat.
Ogród Izabeli księżnej Czartoryskiej był jednym z najpiękniejszych polskich ogrodów krajobrazowych XIX wieku. Był wynikiem nie tylko mody wśród arystokracji na propagowanie naturalnego stylu parków angielskich, ale również procesem wieloletnich doświadczeń jego autorki. Poprzedzonych licznymi peregrynacjami, szczególnie po Anglii i Szkocji. Ogród księżnej Czartoryskiej „był częścią dworu, wyjściem w naturę, w nowy obszar egzystencji.”1 Inspirował artystów, malarzy i literatów, którzy upatrywali w nim wiele znaków i symboli o charakterze patriotycznym i narodowym A ich twórczość współdziałała z programem, jaki, narzuciła na swym dworze Czartoryska. W okresie utraty narodowego bytu realizował także symbolikę Puław sybillińskich.
Sława Puław sprawiła, że inicjatywy księżnej zaczęto interesować się projektowaniem ogrodów, uprawą roślin i botaniką. Jej idee zadrzewienia kraju wiązały się z przekonaniem o konieczności pielęgnowania rodzimego krajobrazu.
W 1805 roku w oficynie Wilhelma Bogumiła Korna we Wrocławiu ukazał się traktat Czartoryskiej Myśli różne o sposobie zakładania ogrodów. Przypadająca w 2025 roku 220. rocznica wydania dzieła stała się pretekstem, by po raz kolejny podjąć temat dotyczący historii puławskiego ogrodu, z uwzględnieniem koncepcji i myśli księżnej Izabeli Czartoryskiej.
Honorowy Patronat:
- Narodowy Instytut Dziedzictwa
- Rodzinny Związek Czartoryskich Herbu Pogoń Litewska
* W konferencji uczestniczyć będą również przedstawiciele Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, którzy zaprezentują autorski projekt klombu z przeznaczeniem do realizacji w puławskim parku. Autorkami projektu są studentki studiów magisterskich Architektury krajobrazu KUL: inż. Lena Jungowska i inż. Martyna Denis. Projekt klombu powstał na podstawie wytycznych Izabeli Czartoryskiej, zawartych w książce „Myśli różne o sposobie zakładania ogrodów”, z dostosowaniem do wybranego miejsca w parku w Puławach, współczesnych warunków oraz obecnie stosowanej roślinności.

Szczegóły wydarzenia na stronie Organizatora.
- A. Aleksandrowicz, Ogród puławski jako teren inspiracji kulturowych. Z problematyki kultu drzew, [w:] Dwory magnackie w XVIII wieku. Rola i znaczenie kulturowe, red. T. Kostkiewiczowa, A. Roćko, Warszawa 2005, s. 137. ↩︎