Zapraszamy do Rybnika, gdzie od 1 do 7 czerwca 2025 r. odbędzie się szkoła letnia historii mówionej „Laboratorium Polskość II”. Nad przedsięwzięciem organizowanym przez zespół Projektu Polskość, Wydział Historii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytut Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego patronat objął Narodowy Instytut Dziedzictwa.
Charakter wydarzenia
W szkole letniej wezmą udział studenci kierunków humanistycznych (głównie historii) z całej Polski. Z jednej strony wydarzenie będzie poświęcone poszukiwaniom różnych wariantów tożsamości na Górnym Śląsku, z drugiej – doskonaleniu się w metodach prowadzenia badań z zakresu historii mówionej. Uczestnicy będą poszukiwali w ten sposób odpowiedzi na pytanie, czym jest polskość dla mieszkańców i mieszkanek Rybnika i jaka jest jej relacja z innymi tożsamościami – śląską, niemiecką, lokalną. Z kolei poprzez wykłady i warsztaty organizatorzy wspólnie ze studentami chcą zastanowić się także nad fenomenem innych mniejszości i tożsamości pogranicza.
Tygodniowa szkoła letnia będzie czasem wyjątkowej przygody intelektualnej, służącym także integracji uczestników. W programie przewidziano m.in. wizyty w instytucjach kultury i pamięci na Śląsku, a także warsztaty tańców śląskich połączone z potańcówką.
Dlaczego Rybnik?
Zdaniem organizatorów Rybnik ze względu na swoją historię jest znakomitym miejscem do prowadzenia badań terenowych i organizacji szkoły letniej poświęconej tematyce pogranicza. Przez setki lat miasto rozwijało się na styku kultury polskiej, czeskiej, niemieckiej i śląskiej.
Organizatorzy zachęcają wszystkich zainteresowanych do udziału w wydarzeniach otwartych, które odbędą się w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rybniku. W niedzielę, 1 czerwca o godz. 15.00 wykład inauguracyjny pt. „Śląsk w krajobrazie tożsamościowym innych ziem polskich” wygłosi dr Bernard Linek. W sobotę, 7 czerwca o godz. 12.30 odbędzie się dyskusja podsumowująca szkołę letnią zatytułowana „Czy z pogranicza lepiej widać kim jesteśmy?”
Projekt Polskość
Szkoła letnia „Laboratorium Polskość II” jest częścią projektu „Polskość – dziesięć wieków definiowania narodu” dofinansowanego ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Nauka dla Społeczeństwa II”. Celem projektu jest syntetyczne ujęcie definiowania polskości na przestrzeni wieków.
Więcej szczegółów na stronie internetowej Organizatora.
