23 kwietnia w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie odbyło się wyjątkowe spotkanie poświęcone nowej publikacji dr Anny Czerwińskiej-Walczak pt. „U źródeł współczesnej konserwacji malarstwa w Polsce. Studium działalności Bohdana Marconiego”. W wydarzeniu wzięły udział Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalna Konserwator Zabytków Bożena Żelazowska oraz dyrektorka Narodowego Instytutu Dziedzictwa Marlena Happach.
Nowa książka autorki to fascynująca podróż przez życie i dokonania jednego z najważniejszych polskich konserwatorów XX wieku. Spotkanie było nie tylko okazją do zapoznania się z kulisami powstawania publikacji, ale także momentem refleksji nad tym, jak ewoluowało podejście do ochrony dziedzictwa kulturowego w Polsce.
Rozmowę z dr Anną Czerwińską-Walczak poprowadziła dr hab. Monika Stachurska, dziekan Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie. Dyskusja była pełna inspirujących wątków i anegdot, które ukazały niezwykły charakter pracy konserwatorskiej oraz jej wpływ na dzisiejsze myślenie o sztuce i jej ochronie.
Książka dostępna jest w księgarni Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie i sklepie online: https://wilanow-palac.pl/produkt/u-zrodel-wspolczesnej-konserwacji-malarstwa-w-polsce-studium-dzialalnosci-bohdana-marconiego
Wydawcami książki są Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie i Narodowy Instytut Dziedzictwa.
Partnerem wydarzenia jest Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Fundacja Kultury i Natury.

fot. Magda Karpińska/NID

