bip
XII festiwal „Barok na Spiszu” Niedzica 2024
Powrót
Zapraszamy na wydarzenie „Barok na Spiszu"
Data publikacji: 6 sierpnia 2024

Ambitny program, premiery przygotowane specjalnie dla Festiwalu, promocja kultury polskiej, współpraca z muzykologami w celu aktywnego poszukiwania wartych propagowania dzieł epoki baroku – jeszcze nie odkrytych bądź spoczywających dotąd w archiwach, promocja zabytków architektury – to oblicze festiwalu Barok na Spiszu, wydarzenia niezwykle cenionego zarówno w środowisku muzycznym, jak i wśród mieszkańców regionu. Tytuł tegorocznego Festiwalu odbędzie się pod hasłem „Muzyczne ekstrawagancje”. Dwunasta edycja nad którą patronat objął Narodowy Instytut Dziedzictwa, odbędzie się w dniach 15 – 24 sierpnia 2024 roku w polskich miastach i miasteczkach malowniczego Spisza.

Festiwal Barok na Spiszu odbywa się w niezwykle ciekawych historycznie i przyrodniczo miejscach, wartych odwiedzenia szczególnie latem. Wystrój kościołów w Niedzicy, Łapszach Niżnych, Łapszach Wyżnych, Kacwinie, Frydmanie, Krempachach, Trybszu, Nowej Białej i Jurgowie, to prawdziwe barokowe perełki, w których co roku rozbrzmiewa muzyka barokowa w najlepszych wykonaniach.

W tym roku po raz pierwszy Festiwal zagości na Orawie w przepięknym drewnianym kościele św. Jana Chrzciciela w Orawce, w którym znajdują się wyjątkowe zabytkowe organy z 1670 roku. Zagra na nich i opowie o i ich historii Małgorzata Trzaskalik-Wyrwa – organistka, wykładowczyni i kierownik Zespołu Zadaniowego ds. organów historycznych w Narodowym Instytucie Dziedzictwa. Koncert zorganizowany zostanie dzięki współpracy w Parafią orawczańską i zaangażowaniu Proboszcza, Księdza Wojciecha Mozdyniewicza. Na ten koncert, będący prologiem festiwalu Organizatorzy zapraszają 15 sierpnia.

Kolejnego dnia – 16 sierpnia, Festiwal rozpocznie się w Jurgowie koncertem „Anioły zza klasztornej kraty”, podczas którego zespół Donne Armoniche wraz ze Scepus Baroque w składzie żeńskim wykonają niezwykle rzadko prezentowane utwory barokowych włoskich i polskich kompozytorek zakonnych. Kolejny wieczór będzie poświęcony violi da gamba. 17 sierpnia w uroczym kościele św. Walentego w Krempachach uczestnicy zanurzą się w samą głębię piękna zabytkowego obiektu podczas koncertu duetu gambowego Justyny i Piotra Młynarczyków.

Drugi tydzień festiwalowy to energia i rytm. 22 sierpnia w kościele św. Bartłomieja w Niedzicy wystąpi zespół Tubicinatores Gedanenses z Gdańska z repertuarzem hejnalistów i piszczków wieżowych. Na finał Festiwalu Organizatorzy zapraszają do Frydmana, gdzie 24 sierpnia zespół Cornu Copiae (Róg Obfitości) porwie nas w objęcia rytmu.

Tradycyjnie przed każdym koncertem odbędzie się zwiedzanie kościoła z miejscowymi przewodnikami, a w tajniki poszczególnych programów tradycyjnie wprowadzą mini-wykłady, które posłużą publiczności niczym dobry przewodnik na szlaku.

Zapowiada się zatem wspaniała przygoda muzyczno-historyczno-krajoznawcza, festiwalowe wieczory z pewnością pozostawią piękne wspomnienia.

Festiwal odbywa się dzięki wsparciu i współorganizacji następujących podmiotów: Województwo Małopolskie, Powiat Nowotarski, ZEW Niedzica SA, Bank Spółdzielczy Karpatia, Jurgów Ski, Kotelnica Białczańska, Orle Gniazdo, Muzeum-Zamek w Niedzicy, Stowarzyszenie Historyków Sztuki, Wydawnictwo Astraia oraz Gmina Łapsze Niżne i Gminny Ośrodek Kultury w Niedzicy.

Do pobrania: Program festiwalu Barok na Spiszu

Patronat honorowy nad festiwalem objęli:

  • Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
  • Narodowy Instytut Dziedzictwa,
  • Łukasz Smółka – Marszałek Województwa Małopolskiego,
  • Tomasz Hamerski – Starosta Powiatu Nowotarskiego,
  • Grzegorz Biedroń – Prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej.
Kliknij aby powiększyć

Zapraszamy na barokowy Spisz!

Skip to content