Dzień Architektury Drewnianej 2024 – zapoznaj się z wydarzeniami współorganizowanymi przez NID 
Powrót
obrazek ilustrujący zapowiedź dnia architektury drewnianej 2024 -zdjęcie przedstawia grupę osób przed drewnianą willą
Data publikacji: 15 lipca 2024

W weekend, 23 – 25 sierpnia odbędzie Dzień Architektury Drewnianej. Druga edycja obejmie całą Polskę. Z tej okazji Narodowy Instytut Dziedzictwa wraz z partnerami przygotował warsztaty, pokazy i spacery – sprawdź nasze wydarzenia!

Pierwsza edycja Dnia Architektury Drewnianej odbyła się po raz pierwszy w 2023 roku, a swoim zasięgiem objęła miasto Zakopane. Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem – do nieodpłatnego zwiedzania udostępniono 16 zabytkowych drewnianych domów, które łącznie odwiedziło blisko 1500 osób. Po obiektach gości oprowadzali właściciele, najczęściej potomkowie fundatorów. Barwne historie rodzinne przeplatały się z praktycznymi wskazówkami na temat bieżącej pielęgnacji domu czy informacjami dotyczącymi specjalistycznych prac konserwatorskich przeprowadzanych w toku remontów. 

zdjęcie przedstawia dziecko budujące drewniany dom z patyczków - warsztaty dzień architektury drewnianej
Warsztaty dla dzieci w Centrum Architektury Drewnianej NID, Dzień Architektury Drewnianej w Zakopanem, fot. NID T. Bułynko

W tym roku, Dzień Architektury Drewnianej odbędzie się weekend 23 – 25 sierpnia 2024 r., na terenie całego kraju. Do udziału zaproszeni są właściciele i użytkownicy obiektów drewnianych, zarówno osoby prywatne jak i instytucje kultury i samorządy. Prywatni właściciele mogą zgłosić swój udział w wydarzeniu poprzez formularz na stronie internetowej nid.pl. Na zgłoszenia czekamy do 31 lipca! 

Dzień Architektury Drewnianej ma na celu promocję i popularyzację architektury drewnianej poprzez zwrócenie uwagi na ten szczególny zasób, bardzo szybko znikający w ostatnich latach z krajobrazu kulturowego naszego kraju. Przygotowane prelekcje, wykłady oraz promocja dobrych praktyk wzmacniają kompetencje użytkowników domów drewnianych oraz wszystkich zainteresowanych tym dziedzictwem. Podniesienie świadomości społecznej przyczynia się do zahamowywania procesu niszczenia i degradacji historycznych obiektów.  Wydarzenie jest organizowane w ramach działalności Pracowni Terenowej Centrum Architektury Drewnianej NID.  

Organizacja Dnia Architektury Drewnianej jest szczególnym wydarzeniem stwarzającym przestrzeń do integracji i wymiany cennych doświadczeń. Co więcej, jest podziękowaniem dla Właścicieli i Opiekunów zabytków architektury i budownictwa drewnianego, jest ich swoistym świętem. Chcemy wyraźnie zasygnalizować, że widzimy i doceniamy ich codzienną pracę, którą pragniemy nobilitować i ukazać jako ustawiczny trud na rzecz ogółu społeczeństwa. 

ludzie stojący na schodach drewnianej willi - dzień architektury drewnianej 2024
Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza Muzeum Harenda, od lewej Piotr Kyc, Małgorzata Karpiel, Beata Denis-Jastrzębska, Dzień Architektury Drewnianej, fot. NID/ OT Centrum Architektury Drewnianej

Zwiedzanie na co dzień niedostępnych obiektów architektury drewnianej to nie jedyne atrakcje zaplanowane na sierpniowy weekend. Oddziały Terenowe NID wraz z partnerami zapraszają na warsztaty, seminaria, spacery i wykłady! Więcej informacji i harmonogramy wydarzeń opublikujemy już wkrótce – zachęcamy do śledzenia informacji na naszej stronie i na Facebook’u.

Pierwsze zgłoszone wydarzenia – lista będzie aktualizowana w miarę pojawiających się zgłoszeń 

Dzień Architektury Drewnianej 2024 w województwie śląskim 
24 sierpnia 2024 r. 
Miejsce: Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”, ul. Parkowa 25, 41-500 Chorzów 
W programie etnospacer i warsztaty stolarskie dla dzieci i dorosłych. 

Dzień Architektury Drewnianej 2024 w województwie kujawsko-pomorskim 
24 sierpnia 
Miejsce: Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu oraz obiekty architektury drewnianej Ciechocinka (wraz z Tężnią nr 2 Uzdrowiska Ciechocinek S.A.) 
W programie wykłady, dzień otwarty w Muzeum Etnograficznym i spacery tematyczne. 

Dzień Architektury Drewnianej 2024 w województwie lubuskim 
23 sierpnia 
Miejsce: Muzeum Etnograficzne  w Zielonej Górze – Ochli, ul. Ochla-Muzealna 5, 66-006 Zielona Góra – chata z Lisowa. 

24 sierpnia 2024 r. 
Miejsce: Zagroda Młyńska w Bogdańcu – filia Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim, ul. Leśna 37, 66-450 Bogdaniec. 

W programie spotkania poświęcone opiece i konserwacji architektury drewnianej – prelekcje specjalistów i pokazy. 

Dzień Architektury Drewnianej 2024 w województwie śląskim 
24 sierpnia 2024 r. 
Miejsce: Muzeum Beskidzkie im. Andrzeja Podżorskiego w Wiśle, ul. Stellera 1, 43-460 Wisła 
W programie wykłady na temat architektury drewnianej w Wiśle oraz spacer architektoniczny. 

Dzień Architektury Drewnianej 2024 w województwie łódzkim 
24 sierpnia 2024 r. 
Miejsce: Kolumna 
W programie zwiedzanie Miasta Lasu Kolumna z przewodnikiem i prelekcje. 

Dzień Architektury Drewnianej 2024 w Zakopanem 
24 sierpnia 2024 r. 
Miejsce: siedziba Centrum Architektury Drewnianej, ul. Orkana 2a, Zakopane 
W programie seminarium „Ochrona przeciwpożarowa historycznej architektury drewnianej”. 

24 sierpnia 2024 r. 
Miejsce: Plac Niepodległości, Zakopane 
Praktyczne szkolenie z zakresu ochrony przeciwpożarowej budynków drewnianych i bezpiecznej ewakuacji 

Skip to content