Znamy wyniki konkursu Młodzi Europejscy Twórcy Dziedzictwa #HeritageMakers!
Powrót
dzieci
Data publikacji: 13 maja 2024

Konkurs Młodzi Europejscy Twórcy Dziedzictwa #HeritageMakers realizowany jest w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Miło nam poinformować, że „Zwierciadło dziedzictwa” poświęcone historii rynku w Solcu Kujawskim, w którym wzięły udział dzieci w wieku 6-11 lat, znalazło się w gronie pięciu najlepszych projektów w całej Europie.  

Celem konkursu Young European Heritage Makers jest:

  1. Zbieranie doświadczeń i opowieści o tym, jak dzieci i młodzież rozumieją europejski wymiar ich lokalnego dziedzictwa.
  2. Identyfikacja i zaprezentowanie prac młodych ludzi zainteresowanych dziedzictwem.
  3. Sieciowanie przyszłych #HeritageMakers z ich rówieśnikami z innych części Europy.

Do konkursu składane były materiały foto i/lub wideo dokumentujące projekty zrealizowane z dziećmi (6–11 lat) lub młodzieżą (11–17 lat) w oparciu o lokalne dziedzictwo kulturowe. Działania te odbywały się w okresie od 1 września do 28 lutego.

W 5. edycji Młodzi Twórcy Dziedzictwa Europejskiego wzięli udział przedstawiciele różnych krajów: Armenii, Finlandii, Włoch, Czarnogóry, Macedonii Północnej, Polski, Słowenii, Hiszpanii i Ukrainy. Dzieci wyruszyły w podróż, odkrywając historie i tradycje, które definiują ich tożsamość i wzbogacają ich dziedzictwo kulturowe.

Zwierciadło Dziedzictwa – Stowarzyszenie Rozwoju Solec Kujawski, Polska

Jak zmieniał się nasz lokalny rynek na przestrzeni wieków? Jakie wydarzenia wiążą się z tą przestrzenią? Jakie budowle i pomniki możemy teraz zobaczyć? Jakie nowe funkcje warto nadać tej przestrzeni w przyszłości? Na te pytania próbowali odpowiedzieć #HeritageMakers w ramach projektu ,,Zwierciadło Dziedzictwa’’.

Młodzi #HeritageMakers zostali podzieleni na dwa zespoły:

  • grupa I korzystając ze starych map i dostępnych informacji, wykonała model historycznej wersji rynku oraz otaczających go ulic i zabytków,
  • grupa II skupiła się na współczesnym modelu Solca Kujawskiego.

Zastosowane podejście pozwoliło na porównanie wyników. Uczestnicy mogli opowiedzieć i podzielić się swoimi wrażeniami, ale także uwagami na temat tego, jak postrzegają zmiany rynku i miasta. Projekt był żywą lekcją historii, sprzyjającą głębszemu zrozumieniu przeszłości i jej wpływu na teraźniejszość.

Wśród nagrodzonych w kategorii 6-11 lat znalazły się jeszcze zespoły z Hiszpanii, Włoch, Słowenii i Ukrainy. Więcej na temat projektów z innych państw na stronie – Empowering Young Minds: The Young European Heritage Makers Selected | European Heritage Days

Zrealizowane projekty w ramach konkursu #HeritageMakres są świadectwem kreatywności, pasji oraz poświęcenia dzieci i młodzieży w całej Europie. Poprzez naukę i celebrowanie dziedzictwa inspirują nas wszystkich do pielęgnowania przeszłości, teraźniejszości i kształtowania przyszłości dla przyszłych pokoleń.

Zachęcamy do składania prac w kolejnej edycji konkursu, która zostanie ogłoszona już w tym roku! Gratulujemy jeszcze raz!

fot. Stowarzyszenie Rozwoju Solca Kujawskiego
fot. Stowarzyszenie Rozwoju Solca Kujawskiego
fot. Stowarzyszenie Rozwoju Solca Kujawskiego
Skip to content