„Majówka z Parkiem Mużakowskim” – jak obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków 2024 w miejscu światowego dziedzictwa?
Powrót
Obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w Mużakowie
Data publikacji: 6 maja 2024

W długi weekend majowy, w ramach obchodów MDOZ 2024 odbyła się symboliczna inauguracja sezonu w Parku Mużakowskim.

„Majówka z Parkiem Mużakowskim”  jest wydarzeniem cyklicznym, organizowanym co roku. Stanowi przypomnienie historycznego wydarzenia z 1 maja 1815 roku, kiedy Hermann von Püeckler-Muskau ogłosił mieszkańcom Muskau rozpoczęcie działań zmierzających do przekształcenia dotychczasowej rezydencji w rozległy park krajobrazowy. Tegoroczne wydarzenie odbyło się w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków 2024, a zorganizowane zostało przez Pracownię Terenową NID – Park Mużakowski w Łęknicy oraz Zespół ds. przygotowania Projektu pn. “Park Mużakowski – zwiększenie atrakcyjności turystycznej i dostępności obiektu światowego dziedzictwa UNESCO”, w partnerstwie z Fundacją „Park Księcia Pücklera Bad Muskau”, Stowarzyszeniem Geopark Łuk Mużakowa, miastem Łęknica i Filharmonią Zielona Góra.

Majówka z Parkiem Mużakowskim, fot. NID/ Paweł Hołubiec

W trakcie „Majówki z Parkiem Mużakowskim”, od 1 do 5 maja codziennie odbywały się wycieczki rowerowe z przewodnikiem oraz spacery z przewodnikami prowadzone w języku niemieckim, polskim i angielskim. W Centrum Kulturalno-Edukacyjnym Światowego Geoparku UNESCO Łuk Mużakowa zorganizowano spotkanie informacyjne z mieszkańcami Łęknicy dotyczące rozpoczęcia realizacji projektu „Park Mużakowski – zwiększenie atrakcyjności turystycznej i dostępności obiektu światowego dziedzictwa UNESCO”, a także warsztaty florystyczne z przygotowania doniczkowych kompozycji kwiatowych, w trakcie których uczestnicy mogli zapoznać się ze stoiskiem Narodowego Instytutu Dziedzictwa i otrzymać mużakowskie gadżety. Punktem kulminacyjnym majówki było ognisko oraz koncert Thalloris Quartett z Filharmonii Zielonogórskiej im. Tadeusza Bairda. Na łące przy Pawilonie Informacyjnym zabrzmiały utwory m.in.  Antonio Vivaldiego, Abby, standardy jazzowe i hity musicalowe w aranżacjach na kwartet smyczkowy.

Majówka z Parkiem Mużakowskim, koncert Thalloris Quartet, fot. NID/ Paweł Hołubiec
Majówka z Parkiem Mużakowskim, koncert Thalloris Quartet, fot. NID/ Barbara Iwlew
Majówka z Parkiem Mużakowskim, stanowisko informacyjno-promocyjne, fot. NID/ Barabra Iwlew
Majówka z Parkiem Mużakowskim, fot. NID/ Barbara Iwlew
Majówka z Parkiem Mużakowskim, oprowadzanie po Parku z przewodnikiem, fot. NID/ Barbara Iwlew
Majówka z Parkiem Mużakowskim, spotkanie informacyjne, fot. NID/ Paweł Hołubiec
Majówka z Parkiem Mużakowskim, warsztaty florystyczne, fot. NID/ Paweł Hołubiec
Majówka z Parkiem Mużakowskim, wycieczka rowerowa z przewodnikiem, fot. NID/ Barbara Iwlew
Majówka z Parkiem Mużakowskim, fot. NID/ Paweł Hołubiec
Majówka z Parkiem Mużakowskim, fot. NID/ Paweł Hołubiec
Majówka z Parkiem Mużakowskim, fot. NID/ Paweł Hołubiec
Majówka z Parkiem Mużakowskim, fot. NID/ Paweł Hołubiec

Więcej o Parku Mużakowskim publikujemy na stronie: https://parkmuzakowski.nid.pl/. Zachęcamy również do śledzenia naszych profili na Facebook’u i Instagramie.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Bożena Żelazowska, Generalny Konserwator Zabytków, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekt finansowany ze środków Programu Współpracy INTERREG 2021-2027 i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Skip to content