Relacja z obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków 2024 w Józefowie
Powrót
Obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Dziedzictwa w Józefowie
Data publikacji: 30 kwietnia 2024

27 kwietnia, w Willi Frankówka, w Józefowie odbyło się spotkanie poświęcone ochronie drewnianej architektury letniskowej. Było to kolejne wydarzenie zorganizowane w ramach obchodów MDOZ 2024, tym razem dedykowane miłośnikom i użytkownikom drewnianych domów linii otwockiej.

Wydarzenie w Józefowie było pierwszym z serii spotkań Narodowego Instytutu Dziedzictwa, we współpracy z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, Stowarzyszeniem Właścicieli, Mieszkańców i Miłośników domów drewnianych na linii otwockiej – Świdermajerowie oraz w partnerstwie z Domem Nauki i Sztuki/Willą Frankówka i Miejskim Ośrodkiem Kultury w Józefowie.

Spotkanie pod hasłem „Narodowy Instytut Dziedzictwa na rzecz ochrony drewnianej architektury letniskowej – działania, doświadczenia, plany na przyszłość” służyło wspólnej debacie i dyskusji na temat zabytków architektury drewnianej na przykładzie willi „U Dziadka”, obiektu objętego remontem konserwatorskim, przyszłej siedzibie Centrum Architektury Drewnianej Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Willa „Frankówka”, w której odbywało się wydarzenie, jak i willa „U Dziadka” są zabytkowymi domami dla letników z przełomu XIX i XX wieku, w tak zwanym stylu świdermajer. Willa „Frankówka” została oddana do użytku po gruntownym remoncie i modernizacji w 2023 roku, natomiast zakończenie prac w willi “U Dziadka” jest planowane na rok 2025. Więcej na temat remontu piszemy tutaj.

Uczestników spotkania powitali najpierw gospodarze – dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Józefowie – Agnieszka Rogalska-Jung i Wiceburmistrz Miasta Józefowa, Piotr Gąszcz. Następnie głos zabrała Bożena Żelazowska – Generalny Konserwator Zabytków, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Oficjalne otwarcie wydarzenia zakończyło przemówienie Joanny Mikulskiej, Prezes Stowarzyszenia Właścicieli, Mieszkańców i Miłośników domów drewnianych na linii otwockiej – Świdermajerowie.

Pierwsze prezentacje poświęcone były willi „u Dziadka” – o historii budynku mówiła Anna Dymek z Działu Ekspertyz i Analiz Zabytków NID, a o spuściźnie Kazimierza Lisieckiego, „Dziadka”, który w willi przez wiele lat mieszkał i prowadził Ognisko wychowawcze, opowiedział Janusz Goliński, wieloletni wychowawca Ogniska, Radny Powiatu Otwockiego. Następna prelekcja należała do dyrektor NID, dr hab. Katarzyny Zalasińskiej, która przedstawiła problematykę ochrony zabytkowej architektury drewnianej w Polsce oraz działalność Narodowego Instytutu Dziedzictwa w tym zakresie. Na koniec, Marcin Dawidowicz, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków zaprezentował wartości zabytkowe domów drewnianych linii otwockiej, zarysował zidentyfikowane problemy oraz plany na przyszłość. Był też czas na rozmowy i dyskusje, w których podkreślano, że kluczowe w ochronie kruchego dziedzictwa, jakim są zabytki architektury drewnianej, jest zaangażowanie mieszkańców, właścicieli i społeczników.

Kolejne spotkanie w Willi Frankówka z udziałem przedstawicieli Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków odbędzie się 11 maja.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Oddział Terenowy NID w Warszawie, we współpracy ze Stowarzyszeniem Właścicieli, Mieszkańców i Miłośników domów drewnianych na linii otwockiej – Świdermajerowie, Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków oraz w partnerstwie z Domem Nauki i Sztuki/Willą Frankówka i Miejskim Ośrodkiem Kultury w Józefowie.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Bożena Żelazowska, Generalny Konserwator Zabytków, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Organizacja obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków została sfinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa, dr hab. Katarzyna Zalasińska, obchody MDOZ 2024 w Józefowie, fot. NID
Joanna Mikulska, Prezes Stowarzyszenia Właścicieli, Mieszkańców i Miłośników domów drewnianych na linii otwockiej – Świdermajerowie, fot. NID
Marcin Dawidowicz, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, obchody MDOZ 2024 w Józefowie, fot. NID
Obchody MDOZ 2024 w Józefowie, fot. NID
obchody MDOZ 2024 w Józefowie, na zdjęciu od lewej – dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Józefowie – Agnieszka Rogalska-Jung, dyrektor NID – dr hab. Katarzyna Zalasińska, Generalny Konserwator Zabytków, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Bożena Żelazowska, Wiceburmistrz Miasta Józefowa – Piotr Gąszcz, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków – Marcin Dawidowicz i Radny Powiatu Otwockiego – Janusz Goliński, fot. NID
Willa Frankówka, obchody MDOZ 2024 w Józefowie, fot. NID
Skip to content