Obchody MDOZ 2024 dla społecznych opiekunów zabytków odbyły się 13 kwietnia w Zamku Królewskim w Warszawie
Powrót
Zamek Królewski w Warszawie Muzeum
Data publikacji: 15 kwietnia 2024

W ramach tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków 2024, w Zamku Królewskim w Warszawie odbyło się spotkanie dla społecznych opiekunów zabytków.

Spotkanie odbyło się pod hasłem „Strażnicy dziedzictwa wobec wyzwań współczesności”. Podczas wydarzenia uczestnicy mieli możliwość zwiedzania niedostępnych miejsc Zamku i poznania ciekawych historii związanych z jego odbudową oraz działalnością Obywatelskiego Komitetu Odbudowy Zamku Królewskiego.

W grudniu 2023 roku Narodowy Instytut Dziedzictwa zorganizował webinarium, dla którego punktem wyjścia był raport NID z przeprowadzonego „Badania liczebności i aktywności społecznych opiekunów zabytków (SOZ) oraz zakresu realizacji zadania własnego starostów powiatowych polegającego na ustanawianiu społecznych opiekunów zbytków”. Nagranie z webinarium można obejrzeć na naszym kanale YouTube TV NID.

Obchody MDOZ 2024 dla społecznych opiekunów zabytków zostały zorganizowane przez Dział Zarządzania Dziedzictwem i Analiz Wpływu Zmian Klimatu na Dziedzictwo NID oraz Oddział Terenowy NID w Warszawie, we współpracy z Zamkiem Królewskim w Warszawie, z udziałem Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Bożena Żelazowska, Generalny Konserwator Zabytków, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

prelekcja Marcina Dawidowicza, Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, MDOZ 2024, fot. NID/ Anna Śmigielska
prelekcja Tomasza Drapały z Zamku Królewskiego w Warszawie, obchody MDOZ 2024,
fot. NID/ Anna Śmigielska
zwiedzanie Zamku Królewskiego dla społecznych opiekunów zabytków, MDOZ 2024,
fot. NID/ Anna Śmigielska
zwiedzanie Zamku Królewskiego dla społecznych opiekunów zabytków, MDOZ 2024, fot. NID/ Anna Śmigielska
zwiedzanie Zamku Królewskiego dla społecznych opiekunów zabytków, MDOZ 2024, fot. NID/ Anna Śmigielska
zwiedzanie Zamku Królewskiego dla społecznych opiekunów zabytków, MDOZ 2024,
fot. NID/ Anna Śmigielska NID
Skip to content