Tradycyjny polski taniec ma już certyfikat UNESCO
Powrót
Taniec Polonez ma już certyfikat UNESCO
Data publikacji: 20 marca 2024

20 marca przedstawiciele instytucji zaangażowanych w opracowanie wniosku o wpisanie Poloneza na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości, uroczyście odebrali swoje certyfikaty. Polski taniec narodowy trafił na prestiżową listę już w grudniu 2023 r. podczas 18. sesji Komitetu Międzyrządowego ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa w Botswanie.

Polonez to nie tylko jeden z najstarszych tańców w Polsce, ale także ten najbardziej ceniony. Jego fundamentalnym elementem jest elegancki chód, składający się z trzech spokojnych kroków, gdzie pierwszy z nich wyróżnia się delikatnym dygnięciem.

Podczas uroczystości wręczenia certyfikatów podkreślony był egalitarny charakter Poloneza. Zgodnym zdaniem prelegentów, wyróżnia go szeroki zasięg oraz dobrze rozumiana prostota, dzięki której jest on dostępny i powszechnie praktykowany.

Polonez stanowi już szóstą polską tradycją wpisaną na prestiżową listę UNESCO. W poprzednich latach wpisem wyróżnione zostały: szopkarstwo krakowskie (2018 r.), kultura bartnicza (2020), sokolnictwo (2021 r.), tradycja dywanów kwiatowych na procesje Bożego Ciała (2021 r.) i flisactwo (2022 r.).

Skip to content