Zapraszamy na warsztaty – Szkoły Ciesielskie Narodowego Instytutu Dziedzictwa
Powrót
warsztaty ciesielskie
Data publikacji: 18 marca 2024

Szkoły Ciesielskie to cykliczne warsztaty dedykowane osobom pracującym przy obiektach drewnianych, w szczególności cieślom, dekarzom, architektom, konstruktorom, a także przedstawicielom służb konserwatorskich oraz samoukom pragnącym mieć wpływ na prawidłowy przebieg remontu budynku drewnianego.

Szkoły Ciesielskie NID to połączenie praktycznych warsztatów, podczas których uczestnicy poznają tajniki tradycyjnego ciesielstwa i cyklu wykładów poruszających zagadnienia, których znajomość jest niezbędna przy pracy w obrębie historycznych obiektów drewnianych.

W 2024 roku, Narodowy Instytut Dziedzictwa razem ze współorganizatorami, Ośrodkiem Działań Twórczych i Edukacyjnych „SPICHLERZOWNIA” oraz Stowarzyszeniem Na Rzecz Ochrony Dziedzictwa „MŁYN PAPIERNIA” zapraszają do udziału w szkoleniach ciesielskich, które odbędą się w siedzibach współorganizatorów:

Szkoła ciesielska w Wojszynie (gmina Janowiec) – Ośrodek Działań Twórczych i Edukacyjnych „SPICHLERZOWNIA”
Szkoła ciesielska w Barlinku – Stowarzyszenie Na Rzecz Ochrony Dziedzictwa „MŁYN PAPIERNIA”

Warsztaty organizowane są w formule dwóch, trzydniowych zjazdów ujętych w bloki tematyczne:

 • Szkoła ciesielska w Wojszynie
  I zjazd: PODSTAWY TRADYCYJNEGO CIESIELSTWA
  Termin: 5-7 lipca 2024r.
  II zjazd: PRACE NAPRAWCZE W OBRĘBIE HISTORYCZNYCH KONSTRUKCJI DREWNIANYCH
  Termin: 12-14 lipca 2024r.

Warsztaty w Wojszynie poświęcone są w szczególności konstrukcjom zrębowym.

 • Szkoła ciesielska w Barlinku
  I zjazd: PODSTAWY TRADYCYJNEGO CIESIELSTWA
  Termin: 5-7 lipca 2024r.
  II zjazd: PRACE NAPRAWCZE W OBRĘBIE HISTORYCZNYCH KONSTRUKCJI DREWNIANYCH
  Termin: 12-14 lipca 2024r.

Warsztaty odbywające się w Barlinku dedykowane są konstrukcjom szkieletowym, zwłaszcza ryglowym.

Uczestnictwo w warsztatach

Udział w warsztatach jest nieodpłatny. Organizatorzy zapewniają zaplecze merytoryczne, materiały edukacyjne oraz szkolenie BHP. Podczas szkolenia przewidziano przerwy kawowe oraz ognisko integracyjne. Organizatorzy nie pokrywają kosztów związanych z zakwaterowaniem, wyżywieniem oraz dojazdem.

Warunkiem uczestnictwa w warsztatach jest zarejestrowanie się poprzez formularz internetowy, który wkrótce zostanie zamieszczony na portalu nid.pl, na podstronie Działalność, w sekcji Szkolenia i warsztaty oraz na wydarzeniach na Facebook’u. Konieczne przy rejestracji jest wyrażenie zgód w poszczególnych zakresach i potwierdzenie udziału w szkoleniu BHP. Zarejestrowani uczestnicy otrzymają informację zwrotną od Organizatorów o zakwalifikowaniu się do udziału w szkoleniu. Liczba miejsc jest ograniczona.

Osoby zainteresowane warsztatami mogą aplikować o udział w jednym lub dwóch zjazdach. Uczestnicy szkolenia otrzymają certyfikat poświadczający udział w warsztatach.

Formularz zgłoszeniowy i szczegółowy program warsztatów pojawią się wkrótce. Zachęcamy do śledzenia informacji również na naszym Facebook’u

Już teraz serdecznie zapraszamy!

Szkoły ciesielskie finansowe są ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach działań Centrum Architektury Drewnianej, Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Skip to content