Trzy projekty z Polski zostały zgłoszone do konkursu #HeritageMakres!
Powrót
Trzy projekty zgłoszone do HeritageMakers
Data publikacji: 18 marca 2024

Po raz pierwszy, trzy projekty z Polski zostały zgłoszone do konkursu #HeritageMakres organizowanego przez Radę Europy w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Celem konkursu #HeritageMakres jest zbieranie doświadczeń i opowieści dzieci oraz młodzieży o rozumieniu lokalnego dziedzictwa  w kontekście europejskim, a także sieciowanie przyszłych #HeritageMakers z ich rówieśnikami z innych części Europy.

Pierwsze przesłane zgłoszenie dotyczyło działań skoncentrowanych wokół dziedzictwa kolejowego Solca Kujawskiego. Jak wykorzystać matematykę, Minecraft, legendy i kartę zabytków w eksploracji lokalnego dziedzictwa? Zgodnie z założeniami projektu #HeritageMakers najważniejszą częścią warsztatów była eksploracja i interpretacja lokalnego dziedzictwa przez młodzież, która we własnym gronie podzieliła się na 4 grupy:

  • grupa I napisała lokalną legendę, której historia rozegrała się w wieży ciśnień w Solcu Kujawskim;
  • grupa II zastosowała matematykę do zdefiniowania i zmierzenia bloku wieży ciśnień;
  • grupa III wykorzystała Minecraft do stworzenia wieży ciśnień w formie cyfrowej;
  • grupa IV przygotowała fachową kartę zabytku.

Więcej o projekcie dowiesz się ze zgłoszenia Stowarzyszenia Rozwoju Solca Kujawskiego: https://www.europeanheritagedays.com/node/427516

Jak zmieniał się nasz lokalny rynek na przestrzeni wieków? Jakie wydarzenia wiążą się z tą przestrzenią? Jakie budowle i pomniki możemy teraz zobaczyć? Jakie nowe funkcje warto nadać tej przestrzeni w przyszłości? Na te pytania próbowali odpowiedzieć #HeritageMakers w ramach projektu ,,Zwierciadło Dziedzictwa’’.

Młodzi pasjonaci zostali podzieleni na dwa zespoły:

  • grupa I korzystając ze starych map i dostępnych informacji, wykonała model historycznej wersji rynku oraz otaczających go ulic i zabytków,
  • grupa II skupiła się na współczesnym modelu Solca Kujawskiego.

Zastosowane podejście pozwoliło na porównanie wyników. Uczestnicy mogli opowiedzieć i podzielić się swoimi wrażeniami oraz uwagami na temat tego, jak postrzegają zmiany rynku i miasta.

Szczegółowy opis projektu dostępny na stronie: https://www.europeanheritagedays.com/node/427518

Młodzi #HeritageMakers w roli ARCHITEKTÓW-ODKRYWCÓW – zajęcia prowadzone w Miejskim Ośrodku Kultury-Domu Nauki i Sztuki. Celem zajęć jest przekazanie młodym uczestnikom wiedzy z zakresu lokalnego dziedzictwa kulturowego oraz piękna budynków wykonanych w stylu świdermajer. Spotkania odbywały się w zrewitalizowanym zabytku Willa Frankówka z 1926 r., oddanym do użytku publicznego w 2023 roku.

Uczestnicy podczas cotygodniowych spotkań ARCHITEKT-ODKRYWCA poznali historię obiektu, oryginalne rzuty techniczne budynku z 1926 r. oraz wykonali elementy snycerki występujące na dekoracyjnej elewacji Willi Frankówki.

Więcej o projekcie na stronie: https://www.europeanheritagedays.com/node/427735

Gratulujemy pomysłów oraz realizacji wszystkich projektów i życzymy powodzenia na etapie oceny! Kolejna edycja konkursu #HeritageMakers już w tym roku. Mamy nadzieję, że nie zabraknie w niej projektów z Polski! Więcej informacji niebawem.

Patronat medialny Europejskich Dni Dziedzictwa objęło Polskie Radio S.A.

Trzy projekty zgłoszone do HeritageMakers, fot. Stowarzyszenie Rozwoju Solca Kujawskiego
Trzy projekty zgłoszone do HeritageMakers, fot. Stowarzyszenie Rozwoju Solca Kujawskiego
Trzy projekty zgłoszone do HeritageMakers, fot. Stowarzyszenie Rozwoju Solca Kujawskiego
Skip to content