Konkurs historyczno-artystyczny dla uczniów szkół podstawowych „Zamek w dziecięcej wyobraźni. Zegar historii. Fascynujące opowieści wieży zegarowej”
Powrót
kolaż z elementów wystroju i zegara wieży Zamku Królewskiego w Warszawie
Data publikacji: 19 stycznia 2024

50. rocznica odtworzenia zegara na wieży zamkowej i zakończenie jubileuszu odbudowy stało się inspiracją do tematu tegorocznej edycji konkursu artystyczno-historycznego organizowanego przez Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum. Narodowy Instytut Dziedzictwa objął wydarzenie patronatem honorowym.

Konkurs adresowany jest do uczniów szkół podstawowych w kraju, świetlic, domów kultury, bibliotek, ognisk plastycznych oraz polskich szkół i instytucji poza granicami Polski.

Zadanie konkursowe polega na stworzeniu przez dzieci prac plastycznych lub w przypadku klas 4-6 i 7-8 także filmowych. Prace plastyczne i filmowe powinny być inspirowane:

  • historią wieży i zegara (powstaniem, dziejami, zniszczeniem lub odbudową);
  • zegarami z kolekcji Zamku Królewskiego, ich właścicielami i twórcami;
  • Zamkiem i zegarem jako świadkami czasu i historii.

Szczegółowe informacje o konkursie, kontakt do opiekuna projektu, zasady uczestnictwa, materiały pomocnicze dla uczniów i nauczycieli, film promocyjny oraz regulamin wraz z załącznikami znajdują się na stronie internetowej Organizatora.

W zeszłorocznej edycji poświęconej obrazom Jana Matejki z zamkowej kolekcji nadesłano blisko 500 prac ze wszystkich 16 województw.
Zachęcamy do obejrzenia krótkich relacji z gali podsumowujących zeszłoroczną edycję konkursu, jak też pierwszą odsłonę konkursu sprzed dwóch lat.

Patronat honorowy nad konkursem objęli:

  • Mazowiecki Kurator Oświaty,
  • Narodowy Instytut Dziedzictwa,
  • Ośrodek Rozwoju Edukacji,
  • Ośrodek Rozwoju Edukacji Polskiej za Granicą.

Zapraszamy!

Skip to content