Skarby Franciszka Kotuli
Powrót
patronaty NID
Data publikacji: 11 września 2023

Zapraszamy dużych i małych do świata niezwykłej kolekcji skarbów Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie. Możecie tu odkryć niezwykłe przedmioty, które były latami gromadzone i opisywane przez Franciszka Kotulę, założyciela muzeum. Nie są to zwykłe rzeczy – każda z nich to osobna opowieść, ukryta we wzorach, surowcach i sekretach dawnego rzemiosła. W rzeszowskim Muzeum Etnograficznym możecie podziwiać bogatą kolekcję wytworów rzemiosła i wzornictwa ludowego. Jeśli już zdążyliście ją zobaczyć, zapraszamy do kreatywnej zabawy byście mogli sprawdzić swoją wiedzę i wyobraźnię. A jeśli daleko wam w podkarpackie strony już teraz zajrzyjcie do muzealnych zakamarków i odkryjcie kilka z nich. Patronat nad projektem objął Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Co należy zrobić?

Pobierzcie karty z zadaniami i wydrukujcie je w kolorze na drukarce (format A3). Kartę pt. „Przebieralnia” wydrukujcie na grubszym, matowym papierze (na przykład 220 gram). Do tej zabawy będziecie potrzebować nożyczek, kleju, igły i nitki. Do pracy z pozostałymi kartami wystarczą tylko kolorowe kredki i miejsce do pracy. Zaczynamy!

Jak zajrzeć do muzealnej kolekcji?

Każda zabawa to odkrywanie innego zakamarka rzeszowskiego Muzeum Etnograficznego. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat przedmiotów związanych z naszymi zadaniami zajrzyjcie na www.muzeumetnograficzne.rzeszow.pl

  • Zabawa pt. „Piec kaflowy”
    Do pobrania: Kafle

Chcecie pochwalić się swoimi pracami?

Sfotografujcie je i wyślijcie do rzeszowskiego Muzeum Etnograficznego na adres: jsos@muzeum.rzeszow.pl. Napiszcie, która zabawa jest waszą ulubioną. Muzealnicy uwielbiają listy!

Zabawy pt. „Skarby Franciszka Kotuli” zostały opracowane i zilustrowane przez Monikę Michaluk – autorkę publikacji dla dzieci, wystaw i programów edukacyjnych. Projekt został zrealizowany w ramach Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wydawcą projektu jest Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, a partnerem Muzeum Etnograficzne im. F. Kotuli w Rzeszowie.
Patroni honorowi: Narodowy Instytut Dziedzictwa, Narodowe Centrum Kultury.

Skip to content