Szkoła letnia „Tłoka ciesielska” 2023 – I turnus za nami
Powrót
Zdjęcie przedstawia uczestników pierwszego turnusu tłoki ciesielskiej
Data publikacji: 26 czerwca 2023

W ramach pierwszego turnusu tegorocznej szkoły letniej przeprowadzono translokację spichlerza, co wymagało m.in. wykonania szeregu prac przedprojektowych, badań architektonicznych, oceny stanu technicznego i inwentaryzacji. W zajęciach udział wzięli konserwatorzy, architekci, budowlańcy, cieśle, studenci, pracownicy WUOZ, pracownicy muzeów oraz pasjonaci drewnianego budownictwa. Ostatniego dnia szkolenia, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa, dr hab. Monika Bogdanowska, podziękowała uczestnikom za ich zaangażowanie, wręczając zaświadczenia o udziale.

W ramach turnusu przeprowadzono badania architektoniczne, dokonano rozpoznania obiektu, przeprowadzono inwentaryzację oraz ocenę stanu technicznego budynku. Odbyły się również prace związane z oceną mykologiczną oraz przygotowaniem do translokacji, w tym rozbiórka spichlerza. W trakcie trwania turnusu, 8 kursantów wraz z cieślami Peterem Tomrerem i Janem Rębarzem oraz kierownikiem warsztatów Edwinem Wilbikiem rozebrali drewniany obiekt.

W trakcie turnusu kursanci mieli okazję współpracować z Pawłem Kinsnerem, specjalistą mykologiczno-budowlanym, który dzielił się swoją wiedzą na temat dokumentacji budynku, przenoszenia go oraz różnych gatunków grzybów i stworzeń żerujących na drewnie.

Ciężka praca fizyczna przeplatana była wykładami na temat: dokumentowania budynku, procesu przenoszenia oraz różnych zagadnień związanych z grzybami i stworzeniami żerującymi na drewnie. Uczestnicy szkolenia zapoznali się także z nietypowymi i unikalnymi technikami budowy domów z gliny, które zostały częściowo zapomniane. Wykładowcami byli m.in. Paweł Kinsner (specjalista mykologiczno- budowlany), Agnieszka Mielnik (Wydział Technologii Drewna SGGW w Warszawie), Marlena Brzozowska (Dział Historyczny Muzeum Rolnictwa), dr hab. inż. arch. Jarosław Szewczyk prof. PB (Wydział Architektury Politechniki Białostockiej) oraz Anna Maślak (Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce).

Na zakończenie turnusu zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa, dr hab. Monika Bogdanowska podziękowała uczestnikom za ich pracę i zaangażowanie, wręczając im zaświadczenia o udziale.

W niedzielę rozpoczął się kolejny turnus, który potrwa do 1 lipca. Tym razem tematy wiodące to: podniesienie umiejętności ciesielskich, praca narzędziami ręcznymi w danych technikach przy użyciu dawnych technologii, naprawa oraz wymiana substancji w obrębie historycznych obiektów, translokacja chałupy z końca XVIII w. do Muzeum w Ciechanowcu.

Organizatorami III edycji szkoły letniej „Tłoka Ciesielska” jest Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu.

fot. Aga Piotrowska
fot. Aga Piotrowska
fot. Aga Piotrowska

fot. Aga Piotrowska

fot. Aga Piotrowska
fot. Aga Piotrowska
fot. Aga Piotrowska
fot. Aga Piotrowska
fot. Aga Piotrowska
fot. Aga Piotrowska
fot. Aga Piotrowska

fot. Aga Piotrowska
Skip to content