#EDA: Konferencja naukowa „Archeologia pól bitewnych”
Powrót
Fotografia przedstawia kadr z konferencji naukowej Archeologia pól bitewnych
Data publikacji: 19 czerwca 2023

Archeologia pól bitewnych była głównym tematem konferencji naukowej, która odbyła się 16 czerwca w Arsenale Miejskim we Wrocławiu. Wydarzenie, będące częścią Europejskich Dni Archeologii, przyciągnęło szerokie grono entuzjastów archeologii, badaczy i miłośników historii zainteresowanych odkrywaniem tajemnic przeszłości. Organizatorami spotkania byli Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz Muzeum Archeologiczne we Wrocławiu.

Archeologia pól bitewnych to dynamicznie rozwijająca się w ostatnich dekadach dziedzina archeologii.  Obejmuje szeroki zakres chronologiczny – od starożytności po współczesność. Badane są zarówno bitwy z okresu starożytnego, średniowiecza i nowożytności, jak i konflikty z XX wieku, takie jak I i II wojna światowa. Dzięki tym badaniom, możliwe jest odtworzenie przebiegu bitew, zrozumienie strategii militarnych oraz poznawanie życia żołnierzy i ich doświadczeń. Badania archeologiczne dostarczają wiedzy na temat takich aspektów jak taktyka wojskowa, uzbrojenie, warunki życia żołnierzy, a także konsekwencje społeczne i kulturowe bitew.

Podczas konferencji prelegenci, reprezentujący różne instytucje naukowe i muzealne, przedstawili wyniki badań prowadzonych na polach bitewnych z różnych okresów historycznych. Prelegenci omawiali m.in. tematy związane z wyzwaniami prawno-konserwatorskimi w archeologii pól bitewnych, archeologią konfliktów zbrojnych, a także prezentowali badania dotyczące oblężeń zamków, czy mniej znanych bitew. Konferencję zakończyło oficjalne otwarcie wystawy poświęconej “Archeologii pól bitewnych”, prezentującej efekty badań oraz odnalezione artefakty.

Wydarzenie to stanowiło ważną platformę wymiany wiedzy i doświadczeń między naukowcami oraz pasjonatami historii, przyczyniając się do lepszego zrozumienia i odkrywania tajemnic związanych z bitwami i konfliktami z przeszłości.

Konferencja poświęcona archeologii pól bitewnych, była jednym z wielu wydarzeń zorganizowanych w ramach Europejskich Dni Archeologii, które w Polsce, organizowane są już po raz piąty.  To coroczne, ogólnoeuropejskie wydarzenie, ma na celu promowanie i popularyzację dziedzictwa archeologicznego. Podczas #EDA organizowane są konferencje, wykłady, warsztaty, wystawy czy pikniki, które przyciągają zarówno profesjonalistów, jak i entuzjastów archeologii. Celem EDA jest zwiększenie świadomości społecznej na temat znaczenia archeologii oraz roli, jaką odgrywa w odkrywaniu i dokumentowaniu przeszłości. Więcej informacji >tutaj<.

Skip to content