Główne obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków – transmisja online!
Powrót
miniaturka MDOZ Lancut
Data publikacji: 14 kwietnia 2023

Zapraszamy na transmisję z głównych obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, które odbędą się w Łańcucie. Wtorek – 18 kwietnia – godz. 15:00.

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków, obchodzony na całym świecie 18 kwietnia, ustanowiony został przez Komitet Wykonawczy Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków ICOMOS w 1983 roku i wpisany przez UNESCO do rejestru ważnych dat o znaczeniu dla całego świata.

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków w Łańcucie

W Łańcucie odbędą się główne obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, któremu towarzyszyć będzie wernisaż wystawy „Skarby drewnianej architektury sakralnej. Kościoły i cerkwie na Liście światowego dziedzictwa UNESCO” (dostępna online od 18.04). Podczas spotkania planowany jest panel dyskusyjny na temat aktualnych wyzwań ochrony obiektów architektury drewnianej wpisanych na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. W tym roku obchodzimy jubileusz 20-lecia wpisu na Listę światowego dziedzictwa UNESCO Drewnianych kościołów Południowej Małopolski oraz 10-lecie wpisu Drewnianych cerkwi w polskim i ukraińskim regionie Karpat. Z tego względu już w ubiegłym roku Łańcut został wybrany na wspólne polsko-ukraińskie obchody międzynarodowego święta zabytków. W wydarzeniu udział wezmą przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy oraz opiekunowie zabytkowych cerkwi wpisanych na Listę UNESCO. Przygotowanie wspólnego, polsko-ukraińskiego wpisu było wyjątkowo skomplikowanym procesem, który udało się przeprowadzić dzięki wieloletniej współpracy polskich i ukraińskich specjalistów, realizowanej przez NID (wcześniej KOBiDZ). Wyniki wspólnych działań pokazane zostały na wystawie o drewnianej architekturze sakralnej, która będzie również eksponowana w Rzeszowie, Sanoku i Gorlicach.

Transmisja ze spotkania na kanale YouTube NID

Agenda Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków – Łańcut 2023

Godz. 11.00 – Ceremonia prezentacji oznakowania starego cmentarza żydowskiego w Łańcucie przy ul. Moniuszki 15. W przeddzień 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, pragniemy przypomnieć o losach i dziedzictwie kulturowym żydowskich mieszkańców Łańcuta. Cmentarz jest własnością Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. W uroczystości udział wezmą przedstawiciele instytucji oraz organizacji zaangażowanych w upamiętnianie cmentarzy żydowskich, które odbywa się w ramach programu „Oznakowanie cmentarzy żydowskich na terenie Rzeczypospolitej Polskiej”.

Godz. 15:00 Otwarcie Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków – transmisja online
Wręczenie odznaczeń dla służb konserwatorskich i pracowników Narodowego Instytutu Dziedzictwa: Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz Odznaki „Za opiekę nad zabytkami” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wystąpienia:
Dr Jarosław Sellin – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalny Konserwator Zabytków
Prof. Bogumiła Rouba – Przewodnicząca Rady Ochrony Zabytków przy MKiDN
Dr hab. Katarzyna Zalasińska – Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa
Krzysztof Żaba – p.o. Dyrektora Muzeum Zamek w Łańcucie

Wystąpienia programowe:
• Postulaty zmian w polityce konserwatorskiej w zakresie światowego dziedzictwa UNESCO. Jakub Wiśniewski, Zastępca Dyrektora Departamentu Ochrony Zabytów, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
• Żywe dziedzictwo – ochrona niematerialnego dziedzictwa kulturowego w Polsce. Joanna Cicha-Kuczyńska, Radca ds. UNESCO, Departament Ochrony Zabytków, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Godz. 16.30 przerwa

Godz. 17.00 – Panel dyskusyjny „Aktualne wyzwania ochrony obiektów architektury drewnianej wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO”
Moderator: dr hab. Monika Bogdanowska, Zastępca Dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa

Uczestnicy:
• Beata Kot Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków
• Dr inż. arch. Piotr Turkiewicz Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków
• Ks. mitrat Julian Felenczak, proboszcz prawosławnej parafii w Morochowie, dziekan sanocki

Godz. 17.45 – Zaproszenie do wizyty w Zespole Cerkiewnym w Radrużu, Piotr Zubowski – Dyrektor Muzeum Kresów w Lubaczowie

Skip to content