Zapraszamy do obejrzenia serii filmów „Tradycja po O!Polsku”
Powrót
miniaturka filmy
Data publikacji: 28 marca 2023

Każdy region ma swoje charakterystyczne i niepowtarzalne zwyczaje. Województwo opolskie, choć najmniejsze w Polsce, to życie w tym niepozornym regionie, pełne jest bogactwa i różnorodności dzięki miejscowym tradycjom, przekazywanym z pokolenia na pokolenie. Narodowy Instytut Dziedzictwa prezentuje serię 10. filmów „Tradycja po O!Polsku”, zrealizowanych we współpracy z TVP3 Opole.

Wspólne pielęgnowanie tradycji jednoczy miejscową społeczność, zbliża pokolenia i tworzy niepowtarzalny koloryt lokalny. Opolskie może poszczycić się wieloma wyjątkowymi obrzędami, które w trosce o ich zachowanie wpisano na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Narodowy Instytut Dziedzictwa we współpracy z TVP3 Opole przygotował serię filmów opisujących wyjątkowe tradycje i zwyczaje regionu. Wiele z nich to znak rozpoznawczy Opolszczyzny. Należą do nich m.in. wysiewanie krzyży na polach w okolicach Strzelec Opolskich, Babski Comber na Śląsku Opolskim, krzyżyki z palm wielkanocnych czy ziołolecznictwo. Jest wśród nich także „Opolska kroszonka” i umiejętność malowania wzoru opolskiego – niekwestionowana marka i znak rozpoznawczy tego regionu. Dzięki artystom ludowym umiejętność wytwarzania tego rękodzieła trwa od pokoleń, a kruche piękno zachwyca barwami i kunsztownym wykonaniem.

Pielęgnowane zwyczaje są elementem budowania tożsamości kulturowej mieszkańców oraz czynnikiem integrującym miejscową społeczność. Na szczególną uwagę zasługuje zwyczaj pielęgnowany między innymi w kilku miejscowościach powiatu Strzeleckiego, gdzie na uroczystość Bożego Ciała powstają nawet kilkuset metrowe kwietne dywany.  Zwyczaj w 2022 roku doczekał się szczególnego wyróżnienia, ponieważ trafił na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości, prowadzonej przez UNESCO.

Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa, dr hab. Katarzyna Zalasińska, zaprasza o obejrzenia serii dziesięciu filmów, opisujących zwyczaje i tradycje Opolszczyzny:

Wiele zwyczajów związanych jest z rytmem życia codziennego. Kiedyś były one naturalnym elementem naszej codzienności, dziś wobec zmian związanych między innymi z globalizacją, stają się czymś zupełnie wyjątkowym. Choć nie mają, jak niegdyś, wymiaru użyteczności – jak na przykład zwyczaj darcia pierza – ale pozostał w nich wyjątkowy charakter wspólnototwórczy. Dają możliwość kultywowania więzi społecznych, które budowane są na tych elementach związanych z tożsamością lokalną czy narodową. Serdecznie zachęcam do obejrzenia serii filmów „Tradycja po O!Polsku”, gdzie depozytariusze dziedzictwa kulturowego Opolszczyzny, z wielką pasją opowiadają o tradycjach swojego regionu.

Filmy z serii „Tradycja po O!Polsku”, dostępne są na kanale YouTube Narodowego Instytutu Dziedzictwa TV NID.    

Skip to content