Europejskie Dni Dziedzictwa w Muzeum Zamkowym w Malborku
Powrót
edd malbork aktual scaled
Data publikacji: 20 grudnia 2022

Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, którego celem jest promocja dziedzictwa kulturowego. W gronie koordynatorów i organizatorów wydarzenia od lat jest również Muzeum Zamkowe w Malborku, którego dyrektor, dr hab. Janusz Trupinda odebrał w poniedziałek, w siedzibie NID, wyróżnienie dla szczególnie zaangażowanych organizatorów.

Idea Europejskich Dni Dziedzictwa została zapoczątkowana we Francji, jako Dni Otwartych Zabytków blisko 40 lat temu, podczas których po raz pierwszy wszyscy mogli bezpłatnie zwiedzać zabytkowe obiekty niedostępne na co dzień. W Polsce wydarzenie odbyło się już po raz 30. Co roku w całym kraju, podczas dwóch wrześniowych weekendów udostępniane są bezpłatnie do zwiedzania liczne zabytki i inne dobra kultury, a także organizowane są wykłady, wystawy i inne imprezy towarzyszące.

Muzeum Zamkowe w Malborku podczas tegorocznej edycji EDD zorganizowało wiele ciekawych spotkań, w tym m.in. spacer historyczny, warsztaty fotograficzne z architektury czy warsztaty rysunku architektonicznego. Dużym zainteresowaniem odbiorców cieszyły się również warsztaty i wykłady zorganizowane przez oddziały terenowe malborskiego muzeum – Zamek w Sztumie i Zamek w Kwidzyniu. Nie mniej interesujące wydarzenia w ramach jubileuszowych Europejskich Dni Dziedzictwa, miały miejsce w całym województwie pomorskim. Wzięło w nich udział blisko 17 tys. osób.

Spotkanie było okazją nie tylko do podsumowania dotychczasowych działań związanych z Europejskimi Dniami Dziedzictwa w województwie pomorskim, ale również omówienia planów na przyszły rok.

Skip to content