Wspólnie dbajmy o zabytki!
Powrót
Wspólnie dbajmy o zabytki!
Data publikacji: 15 grudnia 2022

14 grudnia w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbyła się konferencja z udziałem wicepremiera prof. Piotra Glińskiego inaugurująca edukacyjną kampanię „Warto inwestować w zabytki”, w której wzięła również udział dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa dr hab. Katarzyna Zalasińska.

Inicjatywa MKiDN wpisuje się 60-letnią misję i zadania Narodowego Instytutu Dziedzictwa, której celem jest ugruntowanie pozytywnych postaw Polaków wobec dziedzictwa narodowego, jak również zwiększenie świadomości na temat roli zabytków i ich wpływu na integralność wspólnoty oraz rozwój regionu.

Warto przypomnieć, że Narodowy Instytut Dziedzictwa prowadzi aktualnie również kampanię “Nie odcinaj się od przeszłości. Dbaj o zabytki.” zwiększającą świadomość dotyczącą ochrony naszego dziedzictwa.

Doceniono również działalność, działającego w ramach NID, Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie.

Warto zauważyć, że Polska jest absolutnym liderem pomocy dla Ukrainy, a do tej pory dostarczyliśmy około 800 palet do ponad 111 instytucji, z którymi jesteśmy w stałym kontakcie. Co ciekawe tylko Polska pomaga takim instytucjom – zaznaczyła dyr. NID Katarzyna Zalasińska, wskazując, że oprócz muzeów chodzi m.in. o teatry, opery, domy kultury, a także chociażby biblioteki i archiwa.

Na konferencji zaprezentowano wyniki raportu „Polacy wobec zabytków” oraz założenia Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, ogłoszonego niedawno przez premiera Mateusz Morawiecki.

Skip to content