Zaproszenie na konferencję „Program AZP+. Nieinwazyjne wsparcie zarządzania dziedzictwem archeologicznym”
Powrót
azp azp
Data publikacji: 22 listopada 2022

Narodowy Instytut Dziedzictwa zaprasza na konferencję „Program AZP+. Nieinwazyjne wsparcie zarządzania dziedzictwem archeologicznym”, która odbędzie się 23 listopada w Warszawie.

Podstawą ochrony zabytków archeologicznych w Polsce jest zapewnienie im trwania. Ochrona polega na zachowaniu ich w stanie jak najmniej naruszonym, w miejscu odnalezienia śladów przeszłości. Aby je właściwie chronić, należy je jednak zidentyfikować – zlokalizować, określić ich podstawowe cechy i zasięg. Program AZP+ to propozycja ogólnopolskiej strategii rozpoznawania dziedzictwa archeologicznego metodami nieinwazyjnymi, która ma również zapewnić narzędzia do efektywniejszego zarządzania dziedzictwem.

Założenia programu powstały po szczegółowej analizie obecnego stanu potrzeb, oczekiwań odbiorców i współczesnych możliwości. Są owocem wielomiesięcznej pracy powołanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa Zespołu Ekspertów AZP+ oraz pracowników urzędów konserwatorskich i NID.

– Założenia Programu AZP+ były realizowane jako projekt w ramach Krajowego Programu Ochrony Zabytków na lata 2019-2022. W zakresie realizowanego przez nas zadania najwybitniejsi specjaliści, eksperci i naukowcy pomogli nam stworzyć założenia programu, który ma szanse otworzyć nowy rozdział w polskiej archeologii. Projektujemy narzędzia, które mają być nowoczesne, cyfrowe, oparte o nowe technologie, aby jeszcze lepiej chronić dziedzictwo archeologiczne – mówi dr hab. Katarzyna Zalasińska, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Konferencja odbędzie się 23 listopada w Centrum Konferencyjnym Zielna w Warszawie, przy ul. Zielnej 37. Kierowana jest do osób zarządzających dziedzictwem archeologicznym oraz archeologów biorących pod uwagę możliwość wykorzystywania w swoich badaniach metod nieinwazyjnych. Planowane wystąpienia przybliżą założenia i cele Programu AZP+, wyniki badań integrujących różne metody prospekcji oraz narzędzia edukacyjne przygotowane w ramach projektu.

Warunkiem udziału w Konferencji jest zgłoszenie uczestnictwa pod adresem konferencjaazpplus@nid.pl. Rejestracja na konferencję będzie otwarta od dnia 7 listopada 2022r. Liczba miejsc jest ograniczona.

Do pobrania:
Program Konferencji

Konferencja została przygotowana w ramach „Krajowego programu ochrony zabytków i opieki nad zabytkami na lata 2019-2022”, dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Skip to content