Spacer szlakiem włocławskich detali architektonicznych
Powrót
Wloclawek aktual
Data publikacji: 27 października 2022

Detal w architekturze – często pomijany, bądź widoczny, ale nieznany. Jest jednak niezwykle istotny, gdyż ma ogromny wpływ na spójność stylistyczną i kompozycję zabytkowych kamienic, o czym przekonali się przedstawiciele włocławskich instytucji kultury i administracji uczestniczący w szkolenia, zorganizowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa we współpracy z Miastem Włocławek w ramach programu Wzorcowa Rewitalizacja.

Była to druga edycja warsztatów, zamykająca dwuletni okres współpracy Narodowego Instytutu Dziedzictwa z Włocławkiem w zakresie wsparcia merytorycznego w procesach rewitalizacji. Pilastry, odboje bramne, attyki czy sztukaterie to często niezauważalne elementy zabytkowej architektury Włocławka. Dla obszaru objętego rewitalizacją Narodowy Instytut Dziedzictwa (PT w Toruniu) oraz Maria Nowakowska, specjalistka od detalu architektonicznego, rozpoznali i opracowali wspólnie studium, które systematyzuje wiedzę o zasobie zabytkowego detalu zarówno na zewnątrz budynków jak i w ich wnętrzach.

23 października z tej specjalistycznej wiedzy podanej w przystępny sposób mogli skorzystać także mieszkańcy miasta i turyści. Tajniki detalu architektonicznego na obszarze rewitalizacji włocławskiego Śródmieścia, podczas trzygodzinnego spaceru przedstawiła zebranym  „Maria od detalu”, czyli Maria Nowakowska, popularyzatorka dziedzictwa architektonicznego, związana również z inicjatywą „Łódzki detal”.

Skip to content