Wizyta studyjna NID w Riksantikvaren
Powrót
Oslo aktualnosci
Data publikacji: 17 października 2022

Delegacja Narodowego Instytutu Dziedzictwa odwiedziła Riksantikvaren – bliźniaczą instytucję zajmującą się ochroną dziedzictwa w Norwegii.

Jednym z kluczowych problemów w ochronie dziedzictwa kulturowego, przed którym stoimy to zmiany klimatyczne i ich wpływ na zabytki. Grupą zabytków, dla których te zmiany są wyjątkowo istotne to architektura drewniana. Norwedzy już od wielu lat prowadzą badania w tym kierunku, definiując zagrożenia i szukając rozwiązań, aby zminimalizować negatywne skutki zjawisk zachodzących w wyniku tych zmian.

Podczas wizyty pracownicy Riksantikvaren zaprezentowali specjalistom z NID wyniki swojej pracy oraz podzielili się zdobytym doświadczeniem. Między innymi przedstawili strategię dla dziedzictwa kulturowego na lata 2021-2030 oraz przykładowe rozwiązania.

Istotnym elementem, który został zaprezentowany to aspekt społeczny. Skuteczność działań jest w dużej mierze uzależniona od wysokiego zaangażowania społecznego w realizację instytucjonalnie opracowanych rozwiązań. Takim przykładem jest wykorzystywanie istniejących budynków poprzez ich rewitalizację, w tym ratowanie zabytków do bieżącego wykorzystywania – co jest również bardziej ekonomiczne rozwiązanie na dłuższej przestrzeni czasu, nie tylko znacznie korzystniejsze dla zmian klimatycznych.

Kolejnym etapem nawiązanej współpracy będzie wizyta studyjna specjalistów z Norwegii w Polsce, którzy między innymi wezmą udział w konferencji „Dziedzictwo kulturowe wobec zmian klimatycznych. Problemy hydrologiczne stanowisk archeologicznych i terenów zieleni”, którą organizuje Narodowy Instytut Dziedzictwa w listopadzie.

Skip to content