Wizyta Anastasii Bodnar, wiceminister Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy z delegacją w Narodowym Instytucie Dziedzictwa
Powrót
Grupowe zdjęcie delegacji ukraińskiej z doktor habilitowaną Katarzyną Zalasińską dyrektorem NID i pracownikami Narodowego Instytutu Dziedzictwa
Data publikacji: 12 października 2022

Narodowy Instytutu Dziedzictwa gościł delegację Ministerstwa Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy, która przybyła do Warszawy na zaproszenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Podczas swojego pobytu w Polsce delegacja odbywa spotkania robocze w wybranych placówkach kultury.

Anastasia Bondar, wiceminister Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy wraz z dyrektorami departamentów Ministerstwa mieli okazję poznać przekrój działalności Narodowego Instytutu Dziedzictwa w zakresie archiwizacji zabytków. Poza zaprezentowaniem wybranych zbiorów archiwalnych Instytutu oraz nowoczesnej pracowni digitalizacji, pracownicy NID przedstawili działania Instytutu, które polegają na wykorzystaniu nowych technologii w zakresie badania i dokumentowania zabytków, w tym zabytków archeologicznych, oraz tworzeniu nowych narzędzi wykorzystywania zgromadzonych danych przez różnorodne grupy odbiorców.

Działania jakie realizujemy są możliwe dzięki bardzo szerokiemu zakresowi specjalizacji pracowników Instytutu i ich wieloletniemu doświadczeniu. Dzięki interdyscyplinarności naszych zespołów, powstają nowe projekty, które dostarczają praktyczne rozwiązania odpowiadające bieżącemu zapotrzebowaniu użytkowników zabytków i badaczy. W najbliższym czasie zostaną opublikowane wyniki pracy Zespołu ds. Dziedzictwa Archeologicznego dotyczące Programu AZP+ czyli nieinwazyjnych badań zabytków archeologicznych, który ma szansę otworzyć nowy rozdział w zakresie zarządzania dziedzictwem archeologicznym. Nasze doświadczenia już teraz stanowią praktyczne wsparcie dla ukraińskich specjalistów w zakresie inwentaryzacji strat wojennych w zakresie obiektów nieruchomych i zabytków archeologicznych – podkreśliła dr hab. Katarzyna Zalasińska, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Spotkanie w NID było również okazją do bezpośredniego zapoznania się pracowników i współpracowników ukraińskiego Ministerstwa z pracownikami Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie, którzy od pierwszych dni wojny koncentrują się na organizowaniu i dostarczaniu pomocy dla ukraińskich instytucji kultury.

W kolejnych dniach członkowie delegacji spotkają się również z prof. Piotrem Glińskim, wicepremierem, ministrem kultury i dziedzictwa narodowego.

Skip to content