Konferencja naukowa „Przestrzeń Oswojona/Nasza/Bezpieczna. Co znaczy zamieszkiwać?”
Powrót
Patronat NID Stalowa Wola konferencja aktualnosci
Data publikacji: 5 września 2022

Narodowy Instytut Dziedzictwa objął patronatem honorowym konferencję naukową „Przestrzeń Oswojona/Nasza/Bezpieczna. Co znaczy zamieszkiwać?” Wydarzenie odbędzie się w dniach 9-10 września w Stalowej Woli.

Tematyka obrad skupi się na teoretycznych oraz praktycznych aspektach otaczającej nas przestrzeni. Prelegenci przybliżą uczestnikom zagadnienia dotyczące relacji, jakie zachodzą między człowiekiem a poszczególnymi warstwami przestrzeni materialnej, czy też wirtualnej. Ponadto zostaną przedstawione strategie zachowania i ochrony szeroko rozumianego dziedzictwa kulturowego. Konferencja umożliwi uczestnikom spotkanie z lokalną historią i tradycjami. Będzie również znakomitą okazją do poznania sposobów promocji i zasad ochrony produktu regionalnego. Prezentacje przeprowadzone w formie case studies umożliwią zrozumienie wybranego fenomenu oraz przeprowadzenie dyskusji w szerszym kontekście.

Konferencja naukowa “Przestrzeń Oswojona / Nasza / Bezpieczna. Co to znaczy zamieszkiwać?” organizowana jest przez Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli przy współpracy z Instytutem Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego i odbędzie się w dniach 9 – 10 września w Stalowej Woli.

Dwudniowe spotkanie zostało podzielone na sześć paneli tematycznych. Są to kolejno: Lokalność, Zamieszkiwanie, Oswajanie, Korzenie, Strategie, Mapowanie. Poszczególne części skupiają się na wybranych zagadnieniach dotyczących konkretnych miejsc. Oswajanie przestrzeni będzie przebiegało dwutorowo – uczestnicy konferencji zdobędą informacje niezbędne do zrozumienia zagadnień i terminów teoretycznych, a następnie, poprzez czynny udział w warsztatach etnograficznych, będą mieli możliwość sprawdzenia nowo nabytej wiedzy w praktyce. Takie aktywne uczestnictwo pozwoli Gościom dostrzec realny wpływ swoich działań na zmiany zachodzące w przestrzeni i będzie wyśmienitą okazją do poznania innych uczestników konferencji oraz tego, w jaki sposób oni postrzegają przestrzeń.

Wystąpienia prelegentów urozmaici sześć wykładów gościnnych wygłoszonych przez znakomitych badaczy oraz pracowników naukowych z Krakowa, Warszawy, Lublina i Kolbuszowej. Swoje wystąpienia przedstawią: dr Jolanta Dragan, dr Maria Małanicz-Przybylska, dr hab. Monika Golonka-Czajkowska, prof. UJ, dr Joanna Dziadowiec-Greganić,
dr hab. Elżbieta Przybył-Sadowska, prof. UJ, dr hab. Katarzyna Smyk, prof. UMCS.

Obecność na konferencji może stać się inspiracją do poszukiwania własnych, wyjątkowych miejsc oraz dzielenia się zdobytą wiedzą ze społecznością z danej przestrzeni lokalnej. Udział w konferencji może stać się przyczynkiem do nowego rodzaju praktyk na rzecz poznania, ochrony i promocji kulturowego dziedzictwa.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli:
– Piotr Gliński – Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
– Władysław Ortyl – Marszałek Województwa Podkarpackiego
– Lucjusz Nadbereżny – Prezydent Miasta Stalowej Woli
– Janusz Zarzeczny – Starosta Stalowowolski
– Narodowy Instytut Dziedzictwa
– Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi
– Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego
– Polskie Towarzystwo Ludoznawcze Oddział w Rzeszowie

Wszystkich chętnych do uczestnictwa w konferencji prosimy o wypełnienie formularza rejestracyjnego.

Konferencja realizowana jest w ramach projektu „Przebudowa i wykonanie prac konserwatorskich w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli celem efektywnego wykorzystania dziedzictwa kulturowego” dofinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014 – 2021.

Skip to content