Premiera filmu dokumentalnego „Stocznia Gdańska. Wolność w oczach świata” w kinie Iluzjon
Powrót
stocznia gdanska iluzjon  aktual
Data publikacji: 2 września 2022

W poniedziałek, 29 września, w warszawskim Kinie „Iluzjon” odbyła się premiera filmu „Stocznia Gdańska. Wolność w oczach świata”, koprodukowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa i Canal +. Emisję filmu poprzedziło wystąpienie Yany Kryvobok – sekretarza Ambasady Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej oraz debata „Co to znaczy solidarność?”

W rozmowie o znaczeniu wsparcia świata dla walczących o wolność udział wzięli: dr hab. Katarzyna Zalasińska – dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Mateusz Smolana – dyrektor Instytutu Dziedzictwa Solidarności, Małgorzata Seck – wiceprezes CANAL+ Polska, Andrzej Trzeciak – historyk z Europejskiego Centrum Solidarności i European Solidarity Centre. Rozmowę moderowała Anna Gołębicka.

Stocznia Gdańska to miejsce wyjątkowe nie tylko dla Polaków. To tam rozpoczął się pokojowy proces, który przyniósł wolność i solidarność milionom ludzi. Od 2018 r. zabytkowy zespół przestrzenny „Gdańsk – Stocznia Gdańska, miejsce narodzin Solidarności” jest Pomnikiem Historii i ma wybitne znaczenie dla historii Polski, Europy i świata. Jest symbolem Solidarności, pokojowego ruchu walczącego o wolność i demokrację oraz procesu jednoczenia Europy. W 100-lecie Niepodległości, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z Narodowym Instytutem Dziedzictwa rozpoczęli kolejne starania o wpisanie Stoczni Gdańskiej na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Wszystkich zainteresowanych filmem, zapraszamy na premierową emisję w telewizji CANAL+ :
CANAL+: 7 września 2022 r., godz. 20:15
platforma internetowa CANAL+: 8 września 2022 r.
CANAL+ Document: 10 września 2022 r., godz. 20:00

Skip to content