Wystawa „Przyszłym pokoleniom. 60 lat misji Narodowego Instytutu Dziedzictwa” dostępna dla zwiedzających w Olsztynie
Powrót
Olsztyn  DCS  scaled
Data publikacji: 3 czerwca 2022

2 czerwca przy Placu Jana Pawła II w Olsztynie odbyło się oficjalne otwarcie wystawy „Przyszłym pokoleniom. 60 lat misji Narodowego Instytutu Dziedzictwa”, organizowanej pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Wystawa zrealizowana w ścisłej współpracy z Oddziałem Terenowym NID w Olsztynie była pierwszym wydarzeniem z cyklu 15 planowanych pokazów, które odbędą się w Oddziałach i Pracowniach Terenowych NID na terenie całego kraju. Otwarciu wystawy towarzyszyła konferencja „Zabytek zadbany – co to znaczy?”, zorganizowana w Muzeum Nowoczesności w Olsztynie.

Pierwszą z cyklu zaplanowanych w 15 Oddziałach i Pracowniach Terenowych NID wystawę „Przyszłym pokoleniom” otworzyła dr hab. Katarzyna Zalasińska Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa, która podkreśliła, że:

Od 60 lat Narodowy Iinstytut Dziedzictwa bada i dokumentuje zabytki dla ich ochrony i rozwoju społecznego. Gromadzimy wiedzę o krajobrazie, który nas otacza, ale również o tym, który już nie istnieje. Jest to ważny element misji, bo stanowi skarbnicę wiedzy o tym, co utraciliśmy, co jest częścią naszej tożsamości – również to, co już nas nie otacza, ale na co mamy cały czas wpływ, bo jest bo jest cały czas jest w naszym otoczeniu, w naszym krajobrazie, o którego harmonię musimy dbać. Ale żeby to robić niezbędne są narzędzia, wiedza oraz znajomość krajobrazu i zabytków. Od wielu lat zajmujemy się też dziedzictwem niematerialnym, bo ono wspaniale dopełnia obraz rzeczywistości wokół nas. Oddział Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Olsztynie pełni szczególną rolę – jest strażnikiem wspaniałych inicjatyw, prowadząc projekt “Zabytek zadbany”, a od niedawna wyjątkowy projekt w ramach którego organizowany jest konkurs „Twój Dom – Dialog z tradycją”. I są to szczególne osiągnięcia, którymi Oddział Terenowy Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Olsztynie może się szczycić.

Oddział Terenowy Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Olsztynie istnieje od 2005 roku. Misją organizacji jest ochrona zabytków i dziedzictwa niematerialnego związanych z województwem warmińsko-mazurskim. Wystawa „Przyszłym pokoleniom” jak również konferencja „Zabytek Zadbany” była okazją do przedstawienia zadań i działalności olszyńskiego Oddziału.

Jak podkreśliła dr Iwona Liżewska – Kierownik Oddziału Terenowego w Olsztynie:

Od 17 lat istnienia Oddziału staramy się pracować na rzecz naszej instytucji oraz naszego regionu. Każdego dnia dokładamy wszelkich starań, by zachować piękne dziedzictwo niematerialne naszego województwa oraz sprawować opiekę nad zabytkami dla przyszłych pokoleń.

Uczestnicy wydarzenia mieli możliwość zwiedzenia trzech obiektów nagrodzonych w konkursie Generalnego Konserwatora Zabytków “Zabytek Zadbany”. Pracownicy NID zaprezentowali zwiedzającym historię, podjęte dotychczas działania i związane z nimi trudności w opiece konserwatorskiej dotyczące Kamienicy Naujackiej, Tartaku Raphaelsonów oraz Domu Mendelshona.

Uroczyste otwarcie wystawy zamknęła konferencja „Zabytek Zadbany – co to znaczy?” zorganizowana w Muzeum Nowoczesności. Debacie towarzyszyła projekcja filmu dokumentalnego „Perła Mazur” o zabytkowym kościele ewangelicko-ausburskim w Pasymiu. Wyjaśniono również w jaki sposób należy definiować zabytek zadbany, a także przybliżono znaczenie badań architektonicznych i konserwatorskich na przykładzie kościoła św. Andrzeja w Barczewie. Zaproszeni eksperci zaprezentowali również zabytki modernistyczne Gdyni – ich wartość i ochronę, a także omówili doświadczenie praktyczne, zdobyte podczas remontu i konserwacji kościoła filialnego w Kwitajnach.

Wystawę można będzie oglądać codziennie do 30 czerwca br.

Obchody otwarcia wystawy „Przyszłym pokoleniom. 60 lat misji Narodowego Instytutu Dziedzictwa” dofinansowane zostały ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Otwarcie kolejnej wystawy z cyklu „Przyszłym pokoleniom” odbędzie się 8 czerwca przy Placu Szczepańskim w Krakowie.

Galeria zdjęć: Wystawa „Przyszłym pokoleniom. 60 lat misji Narodowego Instytutu Dziedzictwa”, Olsztyn 2 czerwca 2022 r.

Skip to content